Ahmed-i Dâi'nin Tıbb-ı Nebevi adlı eserinde kelime grupları
word groups in the book 'Ahmed-i Dâi'nin Tıbb-ı Nebevi'
- Tez No: 646451
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Biz insanlara bu dünyada verilen en büyük nimetlerden birisidir kuşkusuz dil. Duygularımızı, düşüncelerimizi ve günlük yaşantımızdaki olayları karşı tarafa aktarmak için dil denen mucizenin kelimelerinden faydalanırız fakat bazen sadece kelimeler yeterli olmayabilir bu aktarım için. Bu durumda kelimeleri belli bir düzen ve kural içerisinde bir araya getirerek dil birimleri oluşturur ve iletişime devam ederiz. İşte belli kurallarla yan yana getirilerek oluşturulan bu dil birimlerine kelime grupları diyoruz. Tanımı çok basit bir şekilde ifade etsek de kelime grupları dilimizin en geniş ve en kapsamlı konularından biridir. Ayrıntılı olarak incelendiğinde derin ve karmaşık yapılar barındırır. Çalışmamızda 15. yüzyılda kaleme alınan ve peygamber efendimizin tıp alanında söylediği hadislerin yer aldığı Eski Anadolu Türkçesine ait dil özelliklerini içinde barındıran AHMED-İ DÂİ'nin Tıbb-ı Nebevi adlı eserindeki kelime gruplarının yapısal özellikleri incelenerek bir sınıflandırmaya tabi tutulmuştur. Çalışmamızdaki amaç Eski Anadolu Türkçesinde yer alan kelime gruplarıyla Türkiye Türkçesindeki kelime gruplarını mukayese ederek kelime gruplarının benzerliklerini, farklılarını, gelişim ve değişimini kapsamlı bir şekilde ortaya çıkarmaktır. Türkçemizin her döneminde büyük öneme sahip bu konu hâlihazırda örneklere göre yapı, kuruluş, dil ve anlatım yönünden ayrıca bir değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlar çalışmanın sonunda ayrıca belirtilmiştir. Çalışmamız“Giriş”,“Türkiye Türkçesinde Kelime Grupları”ve“İnceleme”olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Language is undoubtedly one of the greatest blessings that is given to people in this world. We utilize the words of the miracle that called language to convey our feelings, thoughts and events in our Dâily lives to the other person. However, sometimes just words may not be enough fot this transfer. In this case, we create language units by combining the words in a certain order and rule, and continue to communicate. We call these language units, which are created by bringing them together with certain rules, Word groups. Although we describe the definition in a very simple way, Word groups are on of the broadest and most comprehensive topics of our language. When examinedin detail, it contains deep and complex structures. In our study, the Word groups in AHMED-İ DÂİ's TIBB-I NEBEVİ, which was written in the 15th century and which contains the linguistic features of Old Anatolian Turkish and includes the hadiths of our prophet in the field of medicine, were subjected to a classification by examining its strctural features. The purpose of our study is to reveal similarities, differences, development and change of the Word groups in a comprehensive manner by comparing Word groups in Old Anatolian Turkish with the Word groups in current Turkey Turkish. This subject, which has a great importance in every period of our Turkish, is currently evaluated according to the examples in terms of structure, construction, language and expression and the results obtained are also specified at the and of the study. Our study consists of three sections that are“Introduction”,“Word groups in current Turkey Turkish”and“Analysis”