Soren Kierkegaard'da pişmanlık ve teslimiyet kavramları
The concept of regret and surrender in Soren Kierkegaard
  1. Tez No: 646465
  2. Yazar: SİNAN ABONOZ
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireyi modern zamanın kargaşasından kurtararak kendi varlığını ve Tanrı bilincini ortaya koymaktır. Bunu da Kierkegaard'ın ele aldığı kavramları üzerinden değerlendirmektir. Kierkegaard'ın kavramları (estetik, etik, dinsel varoluş alanları, umutsuzluk, kaygı, korku, sıkıntı, dehşet, acı) birey bu kavramları hayatı boyunca yaşar. Bu kavramlar her ne kadar olumsuz olarak görülse de bireyi kendine getiren ve onu var eden bir yetiye sahiptir. Çünkü birey bu kavramların farkına vararak hem kendi benliğini hem de Tanrı'nın varlığına ulaşır. Böylelikle mutlak olanın varlığını hissederek imanın idrakine varır. İman kavramı bu yönüyle birey için önemli olan ve yaşadığı hayatı anlamlı kılacak bir yetidedir. Birey için kendi içindeki güçtür. Birey yaşadığı zaman içerisinde bu gücünü göremez. Yaşadığı her şey onu bu güçten mahrum eder. Ama bir süre sonra hayatın bunaltıcılığı karşısında yaşadığı kavramların etkisiyle kendini bulur. Bu buluş her koşulda birey için pişmanlıktan bir çıkış ve teslimiyete götüren bir araçtır. Bu yönüyle iman bireyin inancını oluşturan ve onun hayatta karşılaştığı tüm sıkıntıların bir kurtuluş yoludur. Ama her şeyden önce bireyin kendi varlığını ve Tanrı'nın varlığını idrak etmesinin koşulu, bir seçimde bulunmaktır. Kierkegaard felsefesinde önemli bir yere sahip olan seçim, her zaman ve her yerde kendini gösterir. Varoluş alanlarında veya birey için huzursuzluk kaynağı kavramların içerisinde bireyin bir seçim yapması gerekir. Bu açıdan seçim bireyin teslimiyeti ve kendi varlığını ortaya koyarak Tanrı'yı bulmasında önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the existence and God consciousness by freing the individual from the chaos of midern time. To evaluate this is based on the concepts Kierkegaard deals with. Kierkegaard's concepts are (aestthetic, ethical, religious areas of existence, despair, anxiety, fear, distress, terror, painful) individual live these concepts throughout his life. Alhough these concepts seem negative, they have the ability to bring the individual to himself and create it. Because the individual realizes these concepts and attains both his own self and the existence of God. Thus, he senses the existence of the absolute and realizes the faith. İn this resperct, the concept of faith is an important on efor the individual and will make his life meaningful. İt is the power in itself fot the individual. The individual cannot see this power in time. Everything he experiences deprives him of this power. But after a while he finds himself under the influence of the concepts he faces in the face of the crisis of life. The present invention is a tool that leads to regret and surrender for the individual under all circumstances. Believing in this aspect is a way of salvation that constitutes the belief of the individual and all the traubles he faces in life. But above all, the condition for the individual to realize his own existence and the existence of God is to make a choice. The choice, which has an important place in the Kierkegaard philosophy, manifests itself anytime and anywhere. The individual must make a choice in the fields of existence or in the concepts of unrest fort the individual. İn this respect, the election has an important place in finding God by presenting the individual's surrender and his own existence.