Kırdan kente göçte etkili olan sosyoekonomik faktörlerin etkisi 'Siirt ili örneği'
Effect of socioeconomic factors in rural to urban migration ' example of Siirt'
- Tez No: 646464
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma; Siirt ilinde 1990-2007 yılları arasında kırdan kente yapılan göçlerde sosyoekonomik faktörlerin etkisinin araştırılması ve yapılan göçlerin temel sebeplerinin neler olduğunun saptanması amacı ile hazırlanmıştır. Araştırma kapsamında söz konusu tarihlerde yoğun göç aldığı tespit edilen Siirt ilinde bulunan 9 adet mahallede, 35 yaş ve üzeri bireyler ile 199 adet anket ve 30 adet mülakat görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Yapılan anket ve mülakat çalışması kapsamında Siirt iline 1990-2007 yılları arasında kırdan yapılan göçlerin temel sebebinin terör eylemlerinden kaynaklı güvenlik problemi olduğu, güvenlik gerekçesi ile zorunlu olarak insanların göç etme durumunda kaldığı tespit edilmiş olup, göç sürecinde yaşanılan zorluklar ve geride bırakılanlar ile ilgili önemli veriler elde edilmiştir. Dolayısı ile söz konusu bu göç hareketinin diğer coğrafi bölgelerde yapılan göçlerin nedenleri bakımından farklılıklar gösterdiği, bu farklılıklar ifade edilmiş olup, yapılan göç hareketinin olumsuz etkileri ile ilgili çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was; It was prepared to investigate the effect of socio-economic factors in migration from rural to urban between 1990 and 2007 in Siirt province and to determine the main causes of migration. Within the scope of the research, 199 surveys and 30 interview interviews were conducted with individuals aged 35 and over in 9 neighborhoods in the province of Siirt, where it was determined that they received intense migration in the said dates. Within the scope of the survey and interview study conducted, it was determined that the main reason of migration from rural areas to Siirt province between 1990-2007 was a security problem caused by terrorist acts, and that people were forced to migrate due to security reasons, and important data about the difficulties experienced during the migration process and those left behind was obtained. Therefore, these migration movements differ in terms of the reasons of migration in other geographical regions, these differences have been expressed and solution suggestions have been presented regarding the negative effects of the migration movement.