Bir çocuk hastanesi yoğun bakımında 2012 –2019'da ventilatör ilişkili pnömoniye dair risk faktörleri: Bir olgu-kontrol araştırması
Risk factors for ventilator-associated pneumonia at the intensive care unit of A childrens hospital between 2012 - 2019 : A case-control study
  1. Tez No: 646508
  2. Yazar: İLKER DEVRİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Epidemiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Ventilatör ilişkili pnömoniler, en sık görülen ikinci sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyon olup, yoğun bakım ünitelerindeki ölümlerin en önemli sebeplerindendir. Amaç: Bu çalışmada, çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan ve mekanik ventilatör altında takip edilen hastalarda ventilatör ilişkili pnömoni gelişiminde etkili risk faktörlerini belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Araştırma bir olgu-kontrol bir araştırmadır. Araştırmanın olgu ve kontrol grubunu, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde 1 Ocak 2012 - 1 Aralık 2018 tarihi arasında yatan ve 48 saatten uzun süre mekanik ventilatör tedavisi altında takip edilen toplam 170 hasta oluşturmuştur. Olgu grubuna ventilatör ilişkili pnömoni tanısı konulan hastalar dahil edildi. Kontrol grubunu olgu ile aynı yaşta ve cinsiyette olan ve mekanik ventilatör altında izlenirken ventilator ilişkili pnömoni geliştirmemiş olan hastalar oluşturdu. Hastalara ait, yaş, tanı, cinsiyet, hastanın göçmen olup olmadığı, altta yatan hastalık varlığı, çocuk yoğun bakıma yatış endikasyonu, mekanik ventilatör günü, ventilatör ilişkili pnömoni gelişme süresi, PRİSM skoru, immünyetmezlik varlığı, hastada nasogastrik sonda takılması, total parenteral nutrisyon uygulanması, acil entübasyon, göğüs tüpü takılması, kan transfüzyonu yapılması, santral venöz kateter varlığı, enteral beslenme, eş zamanlı antibiyotik kullanımı, H2 reseptör antagonist ilaç uygulaması, kardiyopulmoner resustasyon yapılmasını içeren değişkenler ele alındı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Ventilator-associated pneumonia is the second commonly seen healthcare related infection and one of the most important reasons for mortality in intensive care units. Aim: In this study, we aimed to investigate the risk factors for ventilator-associated pneumonia development in the patients who were hospitalized at a pediatric intensive care unit and under mechanical ventilation. Material-method: This is a case-control study. The case and control groups included 170 patients who were hospitalized at the pediatric intensive care unit of Dr.Behcet Uz Children's Hospital between the period of 1 January 2012 and 1 December 2018. All the patients were under the support of mechanical ventilation for at least 48 hours. The case group included patients with the diagnosis of ventilator-associated pneumonia. The control group were cross-matched patients regarding gender and age and did not develop ventilator-associated pneumonia under mechanical ventilation. The recorded variables included age, gender, primary diagnosis, immigrant status, indication for administration to the pediatric intensive care unit, duration of mechanical ventilation, duration for ventilator-associated pneumonia, PRISM score, presence of immunodeficiency, presence of nasogastric feeding tube, total parenteral nutrition, presence of unplanned intubation, presence of chest tube, history of blood transfusion, presence of central line, presence of enteral feeding, treatment with antibiotics and H2 receptor antagonists, history of cardiopulmonary resuscitation.