Homecomings in the early years of the new cinema of Turkey: province, identity and homelessness
Yeni Türkiye sinemasının ilk yıllarında eve dönüş: Taşra, kimlik ve evsizlik
  1. Tez No: 646522
  2. Yazar: ÖZGÜR SEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL EDA ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde 1990'ların sonlarında ortaya çıkan ve Yeni Türkiye Sineması olarak adlandırılan akımın erken dönem örneklerinde eve ve taşraya dönüş temaları incelenmiştir. Zeki Demirkubuz'un Masumiyet (1997), Yeşim Ustaoğlu'nun Güneşe Yolculuk (1999) ve Semih Kaplanoğlu'nun Yumurta (2007) filmlerinde; ev ve taşra temaları ile birlikte aidiyet, kimlik ve evsizlik kavramları incelenmiş tekrar eden ve farklılık gösteren tema ve kavramlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Yeni Türkiye Sineması'nın ortaya çıkış koşulları anlatılmaya ve erken dönem örneklerinin Yeşilçam filmleri ile biçimsel ve tematik farklılıkları gösterilmeye çalışılmıştır. Seçilen filmlerde tekrar eden taşra yönelim, evsizlik, aidiyet gibi temaların Türkiye'nin yakın tarihindeki ekonomik ve siyasal gelişmelerle bağlantısı kurulmaya çalışılmıştır. Filmleri incelerken psikanalitiğin kavramlarından da faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines homecoming and orientation to the province in the early examples of the New Cinema of Turkey that emerged in the late 1990s. The concepts of belonging, identity, and homelessness were examined, the themes and concepts that were repeated or differentiated tried to be determined in Zeki Demirkubuz's Innocence (1997), Yeşim Ustaoğlu's Journey to the Sun (1999) and Semih Kaplanoğlu's Egg (2007). The emerging conditions of the New Cinema of Turkey tried to be explained, and the formal and thematic differences of the early examples of this new wave with Yeşilçam films were presented. The link between the recent political and economic development of Turkey and repeating themes in the selected films such as orientation to the province, homelessness, and belonging was tried to establish. The notions of psychoanalysis were also used when examining the films.