Narratives of return: Homecoming and displacement in Abdulrazak Gurnah's Admiring Silence and Tayeb Salih's Season of Migration to the North and V.S Naipaul's The Enigma of Arrival
Dönüş anlatıları: Abdulrazak Gurnah'ın Hayranlık Uyandıran Sessizlik, Tayeb Salih'in Kuzeye Göç Mevsimi ve V.S. Naipaul'un Varış Bilmecesi adlı eserlerinde eve dönüş ve yerinden edilme
  1. Tez No: 974163
  2. Yazar: AL-HASAN ABDULRAHMAN AWAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Rasha ABDULMUNEM AZEEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Çalışma, postkolonyal edebiyatın üç öncü eserinde eve dönüşün psikolojik karmaşıklığını vurgulamayı amaçlamaktadır: Abdulrazak Gurnah'ın Admiring Silence, Tayeb Salih'in Season of Migration to the North ve V.S. Naipaul'un The Enigma of Arrival. Bu romanları karşılaştırılabilir şekilde analiz ederek, bu çalışma bu kahramanların aidiyet, yabancılaşma ve kendini yeniden tanımlama arasındaki gerilimler karşısında eve dönüşlerini ne ölçüde müzakere ettiklerini araştırıyor. Kimlik oluşumu, travma ve kültürel yer değiştirmeye ilişkin psikolojik teorileri kullanarak. Mevcut çalışma, eve dönüş deneyimini, göç sonrası gelişen bir evle kendini anlamlandırma gerçekliği arasında geçen hem gerçek hem de mecazi bir süreç ve dolayısıyla bir yolculuk olarak serpiştiriyor. Edebi eleştiriden psikolojik ve sosyolojik çerçevelere uzanan çok disiplinli bir metodoloji kullanan bu çalışma, kahramanın geri döndüğü ince duygusal ve bilişsel süreçleri ortaya koyuyor. Ayrıca sömürgecilik, kültürel melezlik ve sömürge sonrası toplumlarda özgünlük arayışı gibi daha geniş konuların tartışmalarını da içerir. Bu çalışma nihayetinde bu romanlardaki eve dönüşün asla geçmişe doğrudan bir dönüş anlamına gelmediğini, bunun yerine göç travmasıyla başa çıkarken kişinin kökenine tam olarak yeniden entegre olma olasılıklarını sorgulayan dönüştürücü bir süreç olduğunu iddia eder. Dahası, çalışma Arap, Afrika ve Hint kültürleri gibi farklı kültürlerdeki Eve Dönüş'ün çoklu örnekleriyle bağlantı kurar ve bu da Eve Dönüş ve kültürel kimlik için duygu, düşünce ve psikolojik aidiyetin canlı bir resmini verir. Dahası, bu tür acılar evrensel dönemde pomolojik karmaşıklıkların öncelikleri haline gelmiştir. Bu çalışmanın önemi, yazarlar için kendi deneyimlerinin özgünlüğüne dayanmaktadır. Aynı Eve Dönüş kavramı altında birleşen çoklu bakış açıları taşıyan çeşitli kültürlerden seçilmiş farklı romanlarda eve dönüş için psikolojik aidiyeti analiz eder.
Özet (Çeviri)
The study aims to highlight the psychological complexity of homecoming in three seminal works of postcolonial literature: Abdulrazak Gurnah's Admiring Silence, Tayeb Salih's Season of Migration to the North, and V.S. Naipaul's The Enigma of Arrival. By comparing these novels, this study explores to what extent these protagonists negotiate their homecoming in the face of tensions between belonging, alienation, and self-redefinition. Using psychological theories of identity formation, trauma, and cultural displacement, the current study interprets the homecoming experience as a process and thus a journey, both literally and metaphorically, that traverses through the reality of making sense of self with a home that has evolved post-migration. Employing a multidisciplinary methodology that crosses over from literary criticism to psychological and sociological frameworks, this study reveals the subtle emotional and cognitive processes through which the protagonist returns. It also incorporates discussions of wider issues such as colonialism, cultural hybridity, and the quest for authenticity in postcolonial societies. This study ultimately contends that homecoming in these novels never amounts to a straightforward return to the past, but rather a transformative process that interrogates the very notion of home, rendering questionable the very prospects of fully reintegrating into one's origin, while negotiating the trauma of migration. Furthermore, the study connects with multiple samples of Homecoming in different cultures, such as Arab, African and Indian cultures, which gives a vivid picture of the feelings, thoughts and psychological belonging for Homecoming and cultural identity. Moreover, these kinds of suffering have become the priority of psychological complexities in the current period. This study's importance lies in the originality of their own experiences for writers. It analyzes the psychological belonging for homecoming in different selected novels from various cultures that carry multiple perspectives, which unite under the same concept of Homecoming.