Ayhan Bıçak'ta bir bilme kipi olarak tarih
History as a mode of knowing in Ayhan Bıçak
- Tez No: 646537
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ MEHDIYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Ayhan Bıçak düşüncesinden hareket ederek, tarih disiplininin epistemolojik düzeyde tartışılmasını hedeflemektedir. Aydınlanma döneminden itibaren büyük dönüşümler yaşayan tarih disiplini, felsefenin tartışma konusu olmuştur. Söz konusu gelişmeler sonucunda tarih nedir, tarihsel bağlamda bilgi mümkün müdür soruları tartışma konusu edilmiştir. Bu tartışmalar önemli ölçüde pozitivist bilim anlayışı tarafından etkilenmiştir. Pozitivizmin, doğanın yasalarını keşfettiği kabulü tarih bağlamında toplum yasalarının keşfedilmesi şeklinde tezahür etmiştir. Bu gelişmeler, pozitivist bağlamda epistemolojik bir anlayışın, tarih disiplini çerçevesinde benimsenmesi ile sonuçlanmıştır. Tüm bu gelişmelerin Ayhan Bıçak literatürü bağlamında ve bununla birlikte tarih disiplinine yönelik etkilerinin tartışılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at discussing in the degre of epistemological of history discipline by moving the thinking of Ayhan Bıçak. Since term of the Enlighment the history discipline that was greatly trasformated, had been subject for philosophy. As a result of these developments, such as questions what is the history, is the knowledge possible in a historical context, have been discussed. These discussions have been mostly affected by the positivist understanding of science. The acceptance, which positivism had discovered the laws of nature, was manifested as the discovery of social laws in the context of history. These developments resulted in the adoption of an epistemological understanding in the positivist context within the framework of history discipline. It is aimed to discuss the effects of all these developments in the context of Ayhan Bıçak literature and with it the history discipline.