Modern ve geleneksel tüketici davranışlarında istatistiksel ayrışma: Türkiye'de finansal enstrümanların kullanım eğilimi örneği
Statistical discrimination in modern and traditional consumer behaviors: A sample study on utilizing financial instruments
- Tez No: 646538
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL OĞUZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, İstatistik, Banking, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüz dünyasının ideolojilerinden tüketim kavramı, tüketici rolü açısından çeşitlilik göstermektedir. Çeşitliliğin oluşmasında inançlar, gelenekler, aile yapılarındaki farklılaşmalar, ekonomik yapı gibi değişik etmenler etkilidir. Söz konusu etmenler arasında bölgesel farklılıklar göz ardı edilemez. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarda tüketici ve tüketicinin rolü ile ilgili çok sayıda çalışma bulunmasına rağmen, finansal enstrümanlara dönük tüketici davranışlarındaki bölgeler arası farklılaşmaların tespitine yönelik çalışmalarda sınırlılık söz konusudur. Bu tez çalışmasında Türkiye'de banka enstrümanlarının bölgesel kullanımlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verileri ele alınarak yapılan ANOVA ve diskriminant analizine göre çalışmada toplam kredi miktarı, POS sayısı ve ATM sayısı ele alınmıştır. Buna ilaveten bölge değerlendirmesi yapılmadan yaygın olarak kullanılan internet bankacılığı, mobil bankacılık ve internet ve mobil bankacılığında kredi kartı kullanımı da incelenmiştir. Tez çalışmasında yapılan analiz sonucunda, banka enstrümanlarının bölgelere ve yıllara göre gözlenmesiyle bölgesel boyutta tüketicilerin bu enstrümanları kullanım yaygınlığının tartışılması amaçlanmaktadır
Özet (Çeviri)
The concept of consumption is among the ideologies in the modern world and it refers to different notions in terms of the consumer's positions. Various factors such as beliefs, traditions, differences in family unions, financial concerns and etc. shape the diversity among consumers. Regional differences are among the main factors that need to be taken into account while dealing with the notion of diversity. In the studies carried out in recent years, there are numerous studies on consumption and the role of consumers; however studies on the role of the consumer while utilizing financial instruments in different regions are very limited. In this thesis study, the aim is to investigate the regional use of financial instruments. The data by Turkish Banks Association were obtained and analyzed through ANOVA and Discrimanant Analysis. For the analysis, total credit consumption, POS, and ATM instruments were used for investigating the regional differences. Additionally, internet and mobile banking data were also examined. Regarding the findings, it is expected to determine and discuss the prevalence of financial instrument consumption.