Hocabey/Odessa Kalesi ve limanı (1768-1774)
Castle and Harbour of Hocabey/Odessa (1768-1774)
  1. Tez No: 646559
  2. Yazar: UĞUR TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ FEDAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
18. Yüzyıl Osmanlı Devleti açısından bir önceki yüzyıldan getirdiği ağır anlaşmanın etkileri ile başlamıştır. Ancak yüzyılın ilk başlarında toparlanma belirtileri göstermiş olsa da 1768-1774 Osmanlı Rus savaşı ile artık eski gücünden çok uzakta olduğu kanıtlanmıştır. Hem denizde hem karada Rus ordularının üstünlüğü Osmanlı Devleti'ne Küçük Kaynarca Antlaşması'nın imzalanmasını zorunlu kılmıştır. Bu savaş başlamadan önce Hocabey Kalesi ve Limanı onarımdan geçmiş, Osmanlı Devleti için önemli bir ticari merkez ve askeri karakol vaziyeti görmüştür. Bu tezde Hocabey Kalesi ve Limanı'nın kuruluşundan Küçük Kaynarca Antlaşması'na kadar ki süreç ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The 18th Century Ottoman state started with the heavy agreement terms brought on from the previous century. However, even though the Ottoman state showed signs of recovery at the beginning of the century, it was proven that it was far from its old power as a result of the Ottoman Russian War of 1768-1774. The Russian army's superiority on both sea and land made it necessary for the Ottoman state to sign the Küçük Kaynarca Treaty. Before the Ottoman Russian war began, the Hocabey (Odessa) Castle and Harbour were repaired and served as both an important commercial center and military station for the Ottoman state. This thesis will discuss the period between the establishment of the Hocabey (Odessa) Castle and Harbour until the Treaty of Küçük Kaynarca.