Kentlileşme sürecine eklemlenme ve Edirne romanları
Articulation to the urbanization process and Edirne gypsies
- Tez No: 646560
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Geçmişten günümüze yaşadıkları toplumların tüm şart ve davranışlarına maruz kalmalarına rağmen kendi kültür ve özelliklerini başarılı bir şekilde koruyan Romanların kentlileşme sürecine eklemlenmesini konu edinen bu çalışma, Edirne ili merkez mahallesinde bulunan Roman halkıyla yapılan görüşmeler çerçevesinde şekillenmiştir. Çalışmada geçmişte Roman kimliğinin zaman ve mekân çerçevesinde değişimi ele alınmıştır. Yaşadığımız toplumun asırlardır parçası olan Roman toplumunun kökenleri, nereden geldikleri, gelenekleri, dini inanışları, dünyada örgütlenmeleri ve bu örgütlenmelerin Türkiye'ye yansımaları, karşılaştıkları problemler, hak ihlalleri, bu problemlerin çözümleri, Roman toplumu için yapılan politikalar ve yapılması gereken politikalar, kente katkıları ve dışlanmışlığın yarattığı kentsel problemler, Edirne kenti bağlamında değerlendirilmiştir. Romanların içinde bulundukları kent ile ne derece bütünleştikleri, kentlileşme sürecinde yer aldıkları konumdan bu süreçler kapsamında yapılan ve yapılması gerekenlerden bahsedilmektedir. Romanların özellikle etnik kimliklerinden kaynaklı kentsel bağlamda ötekileştirilmeleri kentin belirli bir bölgesine itilmelerine, bu durumdan kaynaklı ise topluma kapalı bir hal almalarına sebebiyet vermiştir. Bu durum ise kentlileşme sürecine yansımış ve ortaya kentte kendilerine her anlamda yer edinmeye çalışan bir toplum yapısı çıkmıştır. Edirne'de Roman toplumu diğer şehirlerin aksine kent merkezinde kendilerine yer bulmuşlardır. Edirne'de kentin içinde olan fakat kentin içine almadığı Roman mahalleleri homojen bir yapıda olması nedeniyle çalışmanın temel mekanını oluşturmaktadır. Bu kapsamda çalışmanın amacı kentlileşme sürecinin tam anlamıyla gerçekleşmesi ve kentin her anlamda daha iyi ileri boyutlara taşınması için kentsel ayrışmanın yarattığı problemlerin çözümünü bulmayı ortaya koymaktır. Kutuplaşma ve ayrışma süreçlerinin kent dinamikleri eşliğinde incelenmesiyle yaşanabilir bir kentsel mekanların yaratılması ve toplumun her kesiminin bu kentlileşme sürecine dahil olması için Edirne ilinin bir rehber olması amaçlanmaktadır. .
Özet (Çeviri)
Despite being exposed to all the conditions and behaviours of the societies they lived from past to present, this study, which is about the articulation of the Gypsy, who have successfully preserved their culture and characteristics, to the urbanization process, has been shaped within the framework of the interviews with the Gypsy people in the central district of Edirne In the study, the change of Gypsy identity within the frame of time and place was discussed. The origins of the communities where we live for centuries, which is part of the Gypsy community, where they come from, traditions, religious beliefs, organizations in the world and the organization of the reflections of Turkey, faced problems, human rights violations, the solution of these problems, policies and politics needs to be done for the Gypsy community, the city contribution and Urban problems caused by exclusion were evaluated within the context of the city of Edirne. The extent to which gypsies integrate with the city they are in, their position in the process of urbanization and what is done and needs to be done within the scope of these processes are mentioned. The fact that gypsies were marginalized due to their ethnic identity caused them to be pushed to a certain part of the city and become closed to society. This situation was reflected in the urbanization process, and a social structure emerging in the city trying to gain a place in each sense emerged. Although the Gypsy community in Edirne finds a place in the city center, in many ways, it has been separated from the city with clear lines. Gypsy neighborhoods in Edirne, which are in the city but not included in the city, constitute the main location of the study since it is a homogeneous Gypsy neighborhood. In this context, the purpose of the study is to find the solution of the problems caused by urban segregation in order to realize the urbanization process completely and to carry the city to more advanced levels in every sense. The aim of Edirne is to be a guide for the creation of a livable urban space and the inclusion of all segments of society in this urbanization process by examining the polarization and separation processes in company with urban dynamics.