Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin imgeleme türleri ve kullanım düzeyleri
Imagery types and usage levels of faculty of sports science students
- Tez No: 646577
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, spor fakültesi öğrencilerinin imgeleme türleri (SIQ alt boyutları) ve kullanım düzeylerinin yaş, cinsiyet, millilik durumu ve spor yaşı (spor yılı) değişkenlerinin, branş değişkenlerine göre incelenmesidir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama araştırması tekniğinden faydalanılmıştır. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören toplam 797 sporcu öğrenci katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formunun yanı sıra ''Sporda İmgeleme Envanteri'' kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi Windows için SPSS 23 kullanılarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında hipotez testleri olarak Independent Samples t testi ve Pearson Korelasyon testinden faydalanılmıştır. Sonuç olarak cinsiyet değişkeninde imgeleme kullanım türleri (SIQ alt boyutları) ve düzeylerinde istatiksel açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır. Bireysel sporlarla ilgilenen katılımcıların cinsiyet değişkenine göre imgeleme düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Takım sporları ile ilgilenen katılımcıların imgeleme düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Yaş değişkenine göre MG-M alt boyutunda düşük ama negatif yönlü güçlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bireysel sporlar ile ilgilenen katılımcıların yaş değişkenine göre MG-M ve MS alt boyutlarında düşük ama negatif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Takım sporlarıyla ilgilenen katılımcıların yaş değişkenine göre SIQ alt boyutlarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Spor yılı (spor yaşı) değişkenine göre CG, CS, MG-M ve MS alt boyutlarında düşük ama pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Bireysel sporlarla ilgilenen katılımcıların spor yılı değişkenine göre CS ve MS alt boyutlarında düşük yönde pozitif ilişki tespit edilmiştir. Takım sporlarıyla ilgilenen katılımcıların spor yılı değişkenine göre MS alt boyutunda düşük yönde pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Milli takımda yer alma değişkenine göre ise tüm alt boyutlarda (CS, CG, MG-M, MS ve MG-A) istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Bireysel sporlarla ilgilenen katılımcıların milli takımda yer alma değişkenine göre tüm alt boyutlarda (CS, CG, MG-M, MS ve MG-A) istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Takım sporlarıyla ilgilenen katılımcıların milli takımda yer alma değişkenine göre tüm alt boyutlarda (CS, CG, MG-M, MS ve MG-A) istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to examine the visualization types (SIQ sub-dimensions) and usage levels of the sports faculty students in regard to the variables of their age, gender, nationality and sports age (sports year). In the study, quantitative research methods and screening research techniques were used. A total of 797 athletes studying at Gazi University Faculty of Sport Sciences and Ankara University Faculty of Sport Sciences participated in the study. In the study, as well as the personal information form prepared by the researcher,“Sport Imagery Questionnaire”was used. Evaluation of the data obtained in the study was made using SPSS 23 for Windows. Independent Samples t test and Pearson Correlation test were used as hypothesis tests during the evaluation of the data. At the end of the evaluation, no statistically significant difference was found in the gender variable in the usage types (SIQ sub-dimensions) and levels. There was no statistically significant difference in the levels of visualization of the participants interested in individual sports by gender. There was no statistically significant difference between the visualization levels of the participants interested in team sports. With respect to the age variable, a strong but low negative relationship was found in the sub-dimension of MG-M. According to the age variable of the participants interested in individual sports, a low but negative relationship was found in the sub-dimensions of MG-M and MS. There was no significant difference in SIQ sub-dimensions in terms of the age variable of the participants interested in team sports. A low but positive correlation was found in CG, CS, MG-M and MS sub-dimensions in terms of the sports year (sports age) variable. According to the sports year variable of the participants interested in individual sports, a low positive correlation was found in the subscales of CS and MS. In terms of the sports year variable of the participants interested in team sports, a low positive correlation was found in the MS sub-dimension. A statistically significant difference was found in all sub-dimensions (CS, CG, MG-M, MS and MG-A) in terms of the variable of taking part in the national team. A statistically significant difference was found in all sub-dimensions (CS, CG, MG-M, MS and MG-A) with respect to the variable of participating in the national team of participants interested in individual sports. There was a statistically significant difference in all sub-dimensions (CS, CG, MG-M, MS and MG-A) with respect to the variable of the participation of the team in the national team.