Robyn Rowland'ın İçli Dışlı Bir Savaş (2015) adlı eserinin yeni tarihselci yaklaşımla analizi
An analysis of this Intimate War (2015) By Roby Rowland from new historical perspective
  1. Tez No: 646617
  2. Yazar: ENGİN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMET METİN BARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Birinci Dünya Savaşı sırasında, Çanakkale Boğazı, tarihte İngilizler ile en sert çatışmalardan birine tanık olmuş ve bu sekiz aylık savaş, özellikle Gelibolu Yarımadası'nda Anzaklar olarak bilinen Yeni Zelanda ordusunun ve Avustralyalı askerleri içeren İngiliz ordusunun Gelibolu Yarımadası'na yerleşmesini sağlamıştır. Bu savaş sürecinde Avustralya ve Yeni Zelandalı askerlerin ve memurların sürekli tuttukları günlükler, bireysel gözlemlere dayanmış olup, bir anlamda bireysel tarih kaydı niteliğindedir. Gelibolu'da çatışmalar sırasında tutulan bu günlükler, 1915'te ikincil tarihi kaynaklar olarak işlev görürler, ayrıca sert çatışmalar sırasında kendilerini lirik olarak ifade etmekte teselli bulan bazı Anzak subayları günlüklerini kaleme alırken, şiir estetiğini kullanarak savaşın şiddeti ile baş edebilmek için kendi şiirlerini yazmışlardır. Bu şiirler sadece ölümcül bir realitenin lirik yansımaları olarak değil aynı zamanda savaşın acı tasviri niteliğindedir. Savaşın bireyler üzerindeki duygusal etkilerini analiz etmeyi amaçlayan bu çalışmaya konu olan This Intimate War / İçli Dışlı Bir Savaş (2015) şiir kitabındaki şiirler tarihselci ve yeni tarihselci bir bakış açısıyla analiz edilerek şiirlerin tarihsel bilginin kaynağı olarak değil, bunun tam tersi, tarihi şiir malzemesi olarak kullanan metinler olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
During the First World War, Çanakkale Strait witnessed one of the toughest conflicts with the British in history and this eight-month war allowed the New Zealand army, known as the Anzacs, and the British army, which included Australian soldiers, to settle on the Gallipoli Peninsula. During this war, the diaries held by Australian and New Zealand soldiers and officers were based on individual observations, and in a sense they were a personal record of history. These diaries kept during the clashes in Gallipoli function as secondary historical sources in 1915, and some Anzac officers who found consolation to express themselves with lyrical verses during the clashes, wrote their own poems to cope with the violence of the war by using the aesthetics of poetry. These poems are not only lyrical reflections of a deadly reality, but also a painful depiction of war. The poems, in This Intimate War, are the subject of this study, and aimed to be analyzed while focusing on the emotional effects of war on individuals, and they will be threated not as asources of historical knowledge; but as texts that use history as a poetry material.