Algılanan örgütsel desteğin mesleki canlılık ve mesleki bağlılık üzerindeki etkisi: Turist rehberlerine yönelik bir araştırma
The effect of perceived organizational support on professional vitality and professional commitment: A study of tourist guides
- Tez No: 646618
- Danışmanlar: PROF. DR. ELBEYİ PELİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, algılanan örgütsel desteğin mesleki canlılık ve mesleki bağlılık üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Literatür incelendiğinde, algılanan örgütsel destek, mesleki canlılık ve mesleki bağlılık değişkenlerini ele alan özellikle turist rehberleri özelinde bir çalışma olmadığından bu çalışmanın literatüre önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmada, öncelikle araştırmanın değişkenlerini oluşturan kavramlarla ilgili yerli ve yabancı literatür taraması yapılarak kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Uygulama aşamasında, veri toplama yöntemi olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de eylemli olarak çalışan 8167 turist rehberi oluşturmaktadır. Evrenin tamamına zaman ve maliyet gibi kısıtlar nedeniyle ulaşılamadığından örneklem alma yoluna gidilmiştir. Bu kapsamda, 379 turist rehberine ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan turist rehberlerinin ankette yer alan ifadelere verdikleri yanıtların analizinde, faktör analizi, güvenirlik analizi, yüzde, frekans, t testi, varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular sonucunda, katılımcıların algılanan örgütsel destek, mesleki canlılık ve mesleki bağlılık düzeylerinin yüksek olduğu ortaya konmuştur. Yapılan korelasyon analizleri sonucunda, algılanan örgütsel destek ile mesleki canlılık ve mesleki bağlılık arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, regresyon analizi sonuçlarına göre, algılanan örgütsel desteğin mesleki canlılık ve mesleki bağlılık üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of perceived organizational support on professional vitality and professional commitment. When the literature is reviewed, it is thought that this study will make significant contributions to the literature, since there is no study that addresses the variables of perceived organizational support, professional vitality and professional commitment. In the research, a theoretical framework was created by researching the domestic and foreign literature on the concepts that form the variables of the research. Survey technique was used as data collection method at application phase. The population of the research consists of 8167 tourist guides who work actively in Turkey. Since the whole population could not be reached from the constraints such as time and cost, sampling technique was made. In this context, 379 tourist guides were reached. Factor analysis, reliability analysis, percentage, frequency, t test, variance analysis (ANOVA), correlation and regression analysis were used in the responses of the tourist guides participating in the research to the statements in the survey. As a result of the findings of the research, it was revealed that the perceived organizational support, professional vitality and professional commitment levels of the participants were high. As a result of the correlation analysis, there is a significant relationship between perceived organizational support, professional commitment and professinal commitment. According to the regression analyses, it was concluded that perceived organizational support had a positive and significant effect on professional vitality and professional commitment.