Türk hukukuyla karşılaştırmalı olarak Amerika Birleşik Devletleri Anayasası'nın ek 4. maddesi çerçevesinde özel hayat alanının korunması
Protection of privacy through 4th amendment of the United States constitution with comparison to Turkish law
  1. Tez No: 646622
  2. Yazar: HALUK PAFTALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada Amerikan hukukunda özel hayatın korunmasını teminat altına alan Amerika Birleşik Devletleri Anayasası'nın 4. Ek maddesi ve kolluğun bu madde çerçevesinde uyguladığı ceza muhakemesi tedbirleri incelenmiştir. 4. Ek madde makul olmayan ve arama kararı temin edilmeden yapılan arama ve el koymaları yasaklar. Bu şekilde özel hayat kavramı arama ve el koymalar üstünden şekillenir. Türk hukukunda da özel hayata müdahale ettiği kabul edilen birçok ceza muhakemesi tedbiri Amerikan hukukundakilerle paraleldir. Amerikan Yüksek Mahkemesi'nin 4. Ek maddeye yönelik köklü bir içtihat birikimi bulunmaktadır. Yüksek Mahkeme 4. Ek madde kapsamında incelediği birçok davada Türk hukukunda da kabul edilen ceza muhakemesi kurumlarının hukuka uygunluğunu açıklayan gerekçeler oluşturmaktadır. İki hukukta da uygulanan tedbirlerin birbirine benzer olmalarından dolayı Amerikan hukukundaki uygulamanın Türk hukukuyla örtüşüp örtüşmediği kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines The Fourth Amendment of The U.S. Constitution which protects right to privacy and regulates police conduct applied within. 4th Amendment forbids unreasonable and unwarrented searches and seizures. Because of this privacy can be shaped through search and seizures. The criminal procedure law measures in Turkish law which are accepted to interfene with privacy are parallel to those in U.S. law. The Supreme Court Of The United States has a well established accumulation of precedents on 4th Amendment. The Supreme Court's jurisprudence on 4th Amendment examines legality of similar criminal procedural measures which are accepted in Turkish Law. Due to the similarities of procedural measures in both laws, the application of the U.S. law was compared to Turkish Law to see whether they correspond to one another.