İlkokul öğretmenlerinin iş yaşam kalitesine ilişkin algıları ile iş doyum düzeyleri arasındaki ilişki (Balıkesir İli merkez ilçeler örneği)
The relationship between the perceptions of primary school teachers on the work life quality and the level of job satisfaction (Sample of central district of Balikesi̇r)
  1. Tez No: 646638
  2. Yazar: YASEMİN SARI KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN AKMAN ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İlkokul öğretmenlerinin iş yaşam kalitesine ilişkin algı düzeyleri ile iş doyum düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığını öğretmenler görüşü doğrultusunda belirlemek bu araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini Balıkesir ili merkez ilçeleri Altıeylül ve Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı resmi ilkokullarda görev yapan 1558 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verileri“İş Yaşam Kalitesi”ve“Minessota İş Doyum”ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında verileri analiz etmede doğrulayıcı faktör analizi, betimsel istatistikler (ortalama, standart sapma, ortanca), ilişkisiz örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi istatistiksel teknikleri kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS 25 ve LISREL 8.2 programlarından yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular öğretmenlerin en çok iş yaşamında stres davranışına katıldığını göstermektedir. Öğretmenlerin iş yaşam kalitesine ilişkin görüşlerinde cinsiyet, mesleki kıdem, hizmet süresi ve branş değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin iş doyumları yüksektir. İş doyum ve dışsal doyum puan ortalamaların cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Yaş, cinsiyet, mesleki kıdem, görev yaptıkları okuldaki hizmet süresi, eğitim düzeyi ve alan değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. İş yaşam kalitesi ile iş doyumu arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to determine whether there is a relationship between the perception levels of primary school teachers regarding work life quality and job satisfaction levels. The research was designed in survey model. Target population of the research consists of 1558 teachers working in official primary schools affiliated to the central districts of Balıkesir, Altıeylül and Karesi District National Education Directorates. The research data were collected with the scale of“Work Life Quality”and“Minessota Job Satisfaction”. Confirmatory factor analysis, descriptive statistics (mean, standard deviation, median), unrelated samples t test, one way variance analysis, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test statistical techniques were used to analyze the data. SPSS 25 and LISREL 8.2 programs were used in data analysis. Findings obtained in the study show that teachers mostly participate in stress behavior in business life. Statistically significant differences were found in the opinions of teachers about work life quality according to variables of gender, professional seniority, duration of service and branch. The job satisfaction of teachers participating in the research is high. It was determined that the average of job satisfaction and external satisfaction scores differed according to the gender variable. There was no statistically significant difference in terms of age, gender, professional seniority, duration of service in the school in which they work, level of education and area. A moderately significant positive relationship was found between work quality and work satisfaction.