Eklemeli üretim yöntemi ile elde edilmiş farklı içerikli CO-CR metal altyapıların porselen bağlantı dayanımı ile oksit tabakasının ilişkisinin in vitro olarak incelenmesi
The relationship between porcelain bond strength and oxide layer of CO-CR metal substructures with different content obtained by additive manufacturing: An in-vitro investigation
- Tez No: 646639
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR ALBAYRAK
 - Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde metal seramik (MS) restorasyonların altyapılarının üretiminde seçici lazer ergitme (SLE) yöntemi rutin olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, iki farklı içeriğe sahip Co-Cr tozundan üretilmiş numunelerin porselen bağlantı dayanımlarının döküm yöntemi ile üretilmiş olanlarla karşılaştırılmasıdır. Toplamda 63 Co-Cr altyapı ISO 9693 standartlarına göre döküm (Grup D, n=21) ve Seçici Laser ergitme (SLE) metodları (Remanium Star CL tozu, Grup R, n=21; Meto Tozu, Grup M, n=21) ile üretilmiştir. Her gruptan 10 altyapı kumlandıktan (125µm) sonra oksitleme fırınlamasına maruz bırakıldı. Daha sonra bu altyapılar bakalite alınarak Taramalı Elektron Mikroskobunda (SEM) oksit tabakası kalınlıkları ölçüldü. Her bir gruptan kalan 11 numuneye porselen işlendi (ISO 9693). 10 tanesine 3 nokta kırma testi uygulandı. Her gruptan kalan 1 numuneye kırmadan önce Enerji Dağılım Spektrometresinde (EDS) analizi yapıldı. Üç nokta eğme testi sonucunda kırılmış porselen yüzeyleri çıplak gözle değerlendirildi. Ayrıca bir fotoğraftan elde edilen E değerleri analiz edildi. Her gruptan 1 adet kırılmış porselenin arayüzüne de EDS analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today Selective Laser Melting (SLM) method is routinely used in the production of substructures of metal-ceramic (MC) restorations. The aim of the present study is to compare the porcelain bond strengths of the specimens produced from two different CoCr powders with those produced by the casting method. Following ISO 9693:2012 standarts, a total of 63 Co-Cr substructures were fabricated by casting (grup D, n=21) and Sective Laser Melting (SLM) methods (Remanium Star CL Powder, Group R, n=21; Meto Powder, Group M, n=21). Ten substructure from each group were subjected to oxidation firing after sandblasting (125µm). These substructures were then embedded in bakelite and their oxide layer thicknesses were measured in Scanning Electron Microscope (SEM). A dental porcelain was applied to remaining 11 substructures. A 3-point bending test was used to evaluating MC bond strength of 10 specimens each group. One sample from each group was analyzed in Energy Dispersive Spectrometer (EDS). As a result of the 3-point bending test, the broken porcelain surfaces were evaluated with the naked eye. In addition the E values of fractured surfaces obtained from a photograph were analyzed. EDS analysis was also performed on the interface of 1 broken porcelain from each group.