Jinekolojik onkolojik cerrahi sonrası alt ekstremite lenfödemi olan hastalarda komplet dekonjestif tedavi ve komplet dekonjestif tedavi+bisiklet ergometri tedavilerinin yaşam kalitesi, alt ekstremite fonksiyonelliği ve alt ekstremite volüm ölçümü açısından karşılaştırılması
Comparison of complete decongestive treatment and complete decongestive treatment + cycling ergometry treatments in patients with lower extremity lymphedema after gynecologic oncologic surgery in terms of quality of life, lower extremity functionality and lower extremity volume measurement
  1. Tez No: 863007
  2. Yazar: ONUR KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL METE CİVELEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Giriş ve Amaç: Jinekolojik kanser sonrası alt ekstremite lenfödemi yaşam kalitesi ve alt ekstremite fonksiyonunu olumsuz etkileyen kronik bir hastalıktır. Egzersiz tedavileri lenfödemli hastalarda volüm azalmasına, fonksiyonellik ve yaşam kalitesinde artışa neden olmaktadır. Ancak bu konudaki çalışmalar daha çok üst ekstremite lenfödemi üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada jinekolojik onkolojik kanser sonrası alt ekstremite lenfödemi olan hastalarda Komplet Dekonjestif Tedavi (KDT) ve KDT+bisiklet ergometri tedavilerinin yaşam kalitesi, alt ekstremite fonksiyonelliği ve volüm ölçümü açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hastanesi lenfödem polikliniğine başvuran 31 kontrol ve 32 müdahale olmak üzere 63 hasta dahil edildi. Üç hastanın değişik nedenler ile çalışmayı tamamlayamaması nedeniyle 30 kontrol ve 30 müdahale olmak üzere 60 hastanın istatistiksel analizi yapıldı. Hastaların demografik ve klinik verileri kaydedildi. Hastaların tedavi öncesi volüm değerlendirmesi çevre ölçüm yöntemi, yaşam kalitesi değerlendirmesi lenfödem yaşam kalitesi ölçeği (LYMQOL) ve alt ekstremite fonksiyonellik değerlendirmesi alt ekstremite fonksiyonel skalası (LEFS) ile yapıldı. Kontrol grubundaki hastalar 3 hafta boyunca sadece KDT alırken müdahale grubu 3 hafta boyunca KDT+bisiklet ergometri tedavisi aldı. Bisiklet ergometri tedavisi 20 dakika boyunca Voit AT-200 Black Collection yatay bisiklet ile gerçekleştirildi ve egzersiz yoğunluğu kalp hızı rezervinin (HRR) %40-59'u olacak şekilde ayarlandı. Tedavi sonunda hastalar tekrar volüm, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi açısından değerlendirildi. Bu iki grup; volüm ölçümü, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Bisikletli hasta grubunun yaş ve vücut kitle indeksi (VKİ) ortalaması 58,37±5,73 yıl ve 31,21±3,72 kg/m2 iken bisikletsiz gruptaki hastalarda yaş ve VKİ ortalaması 59,27±5,93 yıl ve 31,70±5,34 kg/m2 idi. İki grup arasında yaş ve VKİ açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (Sırasıyla p=0,553 ve p=0,680). Bisikletli grupta 15 kişi (%50) endometriyum kanseri, 8 kişi (%26,7) over kanseri ve 7 kişi (%23,3) serviks kanseriydi. Bisikletsiz grupta ise 17 kişi (%56,7) endometriyum kanseri, 8 kişi (%26,7) over kanseri ve 5 kişi (%16,7) serviks kanseriydi. İki grup arasında kanser tipleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0,795).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Lower extremity lymphedema after gynecological cancer is a chronic disease that affects quality of life and lower extremity functions negatively. Exercise treatments cause volume reduction, increase functionality and quality of life in lymphedema patients. However, studies on this subject mostly focused on upper extremity lymphedema. In this study, it was aimed to compare Complete Decongestive Therapy (CDT) and CDT+cycling ergometry treatments in patients with lower extremity lymphedema after gynecologic oncologic cancer in terms of quality of life, lower extremity functionality and volume measurement. Materials and methods: A total of 63 patients, 31 controls and 32 interventions, who visited the lymphedema outpatient clinic of Ankara Bilkent City Hospital Physical Therapy and Rehabilitation Hospital were included in this study. Since 3 patients could not complete the study for various reasons, statistical analysis was performed on 60 patients (including 30 controls and 30 interventons). Demographic and clinical data of the patients were recorded. The patients' pre-treatment volumes were evaluated by circumference measurement method. Quality of life was evaluated by lymphedema quality of life questionnaire (LYMQOL) and lower extremity functionality was evaluated by lower extremity functional scale (LEFS). While the patients in control group were treated with only CDT for 3 weeks, the patients in intervention group were treated with CDT+cyling ergometry for 3 weeks. Cycling ergometry treatment was performed with Voit AT-200 Black Collection horizontal bike for 20 minutes. Exercise intensity was adjusted to %40-59 of heart rate reserve (HRR). At the end of treatment; volume, functionality and quality of life of the patients were evaluated again. The two groups were compared in terms of volume measurement, functionality and quality of life. Results: While the mean age and body mass index (BMI) of the cycling group was 58,37±5,73 years and 31,21±3,72 kg/m2, the mean age and BMI of the non-cycling group was 59,27±5,93 years and 31,70±5,34 kg/m2. There was no significant difference between the two groups in age and BMI parameters (p= 0,553 and p=0,680, respectively). In the cycling group, 15 patients (50%) had endometrial cancer, 8 patients (26,7%) had ovarian cancer, and 7 patients (23,3%) had cervical cancer. In the non-cycling group, 17 patients (56,7%) had endometrial cancer, 8 patients (26,7%) had ovarian cancer, and 5 patients (16,7%) had cervical cancer. There was no significant difference between the two groups in cancer types (p=0,795).