Amerika Birleşik Devletleri'nin kültür kodları
The cultural codes of the United States
  1. Tez No: 646656
  2. Yazar: UMUT AYKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 4 Temmuz 1776 tarihinde kurulduğundan itibaren dünyanın seyrine etki eden bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden içinde barındırdığı dinamikleri iyi anlamak ve onların ne anlam ifade ettiğini doğru kavramak gerekmektedir. Göçmenlerin, büyük kısmının Avrupa kıtasından gelerek Amerika kıtasında yeni bir hayata başlamasıyla beraber kıtanın kaderi değişmiştir. Önce kıtanın yerli halkıyla savaşlar içine giren göçmenler, daha sonra kendilerini okyanusun diğer tarafından yönetenlere karşı durup ABD'yi kurmuşlardır. Farklılıkları içinde barındırsa da ortak bazı kültürel birliktelik sağlamak zorundaydılar. Sosyal, siyasal ve kültürel birlikteliği sürekli kılmak için çeşitli ortak düşünceleri ortaya çıkarmışlardır. Böylece kültür kodları ortaya çıkmış ve bu kodlar davranış biçimi haline gelmiştir. ABD'nin iç veya dış politikada birçok davranışının sebepleri bu kültürel kavramlar üzerinden değerlendirildiğinde daha anlaşılır bir hal almaktadır. Yönetimde dini etkileri dışarıda tutmak için yasalarla dini etkiyi sınırlasa bile, başkanlar ve yönetimde söz sahibi olan kişilerin dini etkilerden uzak durması son derece zor görünmektedir. Bu yüzden“Püritenler”olarak adlandıracağımız Hristiyanlar, ABD kurulduğu ilk günden itibaren devletin şekillenmesinde etkili olmuştur, daha sonra yasalarla dini etkiler uzaklaşsa bile söylemlerde devam eden bir dini etki göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
The United States (US) has a feature that has influenced the course of the world since its inception on July 4, 1776. So it is necessary to understand the dynamics it contains well and to understand what it means to them correctly. The fate of the continent has changed since the majority of migrants came from the European continent and began a new life on the Americas. First, the migrants who fought wars with the locals of the continent then stood up to those who ruled themselves from the other side of the ocean and set up the US. They had to provide some common cultural union, even though they were in their differences. They have revealed various common ideas in order to sustain social, political and cultural unity. Thus, the culture codes have emerged and these codes have become a form of behavior. The reasons for many behaviors of the US in domestic or foreign policy are more understandable when evaluated through these cultural concepts. Even if the US limits religious influence with laws to exclude religious influences in the administration, it seems extremely difficult for presidents and people who have a say in the administration to avoid religious influences. Therefore, Christians, whom we will call“Puritans”, have been instrumental in shaping the state since its inception, and then there is an ongoing religious influence in discourse, even if religious influences are removed by law.