Psikolojik harp ve propaganda faaliyetlerinde kültürel dinamiklerin rolü: ABD'nin Vietnam ve Afganistan uygulamaları
The role of cultural dynamics in psychological warfare and propaganda activities: U.S. practices in Vietnam and Afghanistan
- Tez No: 985767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, psikolojik harp ve propaganda faaliyetlerinde kültürel dinamiklerin kritik rolünü, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Vietnam ve Afganistan'daki askeri müdahaleleri üzerinden karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Vietnam'da uygulanan psikolojik operasyonlar, genellikle yerel halkın kültürel değerlerini ve sosyal yapısını anlamakta yetersiz kalmıştır. Komünist ideolojiye karşı Batı tarzı propagandalar, Vietnam halkının geleneksel değerleri ve milliyetçi duygularıyla çatışarak etkisiz sonuçlar doğurmuştur. ABD, Viet Cong'un yerel kültüre daha hâkim, halkı temelinden anlayan ve onlarla bütünleşen taktikleri karşısında, psikolojik üstünlüğü sağlamakta zorlanmıştır. Bu durum, askeri gücün tek başına zaferi garantileyemeyeceğini ve kültürel zekanın operasyonel başarı için vazgeçilmez olduğunu açıkça göstermiştir. Afganistan'daki durum ise benzer bir kültürel uyumsuzluk sorununu farklı bir bağlamda ele almaktadır. ABD, 11 Eylül saldırıları sonrası Afganistan'a müdahale ettiğinde, yerel kabile yapısı, dini hassasiyetler ve geleneksel yönetim biçimleri gibi karmaşık kültürel faktörlerle karşılaşmıştır. Uygulanan propaganda taktikleri, çoğu zaman modern ve Batılı değerleri öne çıkarırken, yerel halkın şeriat hukuku, aşiret bağları ve İslami yaşam biçimi gibi temel inançlarıyla çelişmiştir. Vietnam'da olduğu gibi, bu kültürel körlük, ABD'nin yerel halkın güvenini kazanmasını engellemiş, hatta direniş hareketlerinin güçlenmesine zemin hazırlamıştır. Bu iki vaka analizi, psikolojik harbin sadece bilgi yaymak veya dezenformasyon yapmak olmadığını; aynı zamanda hedeflenen toplumun kültürel kodlarını, inanç sistemlerini ve tarihsel deneyimlerini derinlemesine anlamayı gerektiren, son derece incelikli bir süreç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a comparative analysis of the critical role of cultural dynamics in psychological warfare and propaganda activities, focusing on the military interventions of the United States (US) in Vietnam and Afghanistan. In Vietnam, psychological operations (PSYOP) were often ineffective due to a lack of understanding of the local population's cultural values and social structure. Western-style propaganda, designed to counter communist ideology, clashed with the traditional values and nationalist sentiments of the Vietnamese people, yielding poor results. The US struggled to gain psychological superiority against the Viet Cong, whose tactics were more deeply integrated with and sensitive to the local culture. This situation clearly demonstrated that military power alone cannot guarantee victory and that cultural intelligence is essential for operational success. The situation in Afghanistan presents a similar cultural incompatibility issue within a different context. When the US intervened after the 9/11 attacks, it encountered complex cultural factors such as local tribal structures, religious sensitivities, and traditional forms of governance. The propaganda tactics used often promoted modern and Western values, which conflicted with the local population's fundamental beliefs, including Sharia law, tribal allegiances, and the Islamic way of life. As in Vietnam, this cultural blindness prevented the US from winning the trust of the local people and even contributed to the strengthening of resistance movements. These two case studies reveal that psychological warfare is not merely about disseminating information or misinformation; it is a highly nuanced process that requires a deep understanding of the target society's cultural codes, belief systems, and historical experiences.