Alper Aksoy'un romanlarında yapı ve izlek
Sturucture and theme in Alper Aksoy's novels
  1. Tez No: 646680
  2. Yazar: ESMA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ SİNAN ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bir milletin özellikle egemenliğini, daha sonra yönetimini ve çıkarlarını kazanıp korumayı sonrada bunu ilelebet yaşatmayı amaçlayan“milliyetçilik”kavramını romanlarına konu edinen Alper Aksoy, ülkücü düşünceyle eserler vermiştir. Yazar, ülkücülük düşüncesini aşk, töre, dayanışma, savaş, göç, gurbet, işsizlik vb. temalarıyla birleştirmiştir. Giriş ve sonuç bölümleri hariç üç bölümden oluşan“Alper Aksoy'un Romanlarında Yapı ve İzlek”isimli çalışma, yazarın hayatı, sanat anlayışını ve romanlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Giriş bölümünde Alper Aksoy'un hayatı, edebî kişiliği ve eserleri üzerinde durulmuştur. Günümüz yazarlarından Alper Aksoy'un tanıtılmasını amaçlayan bu bölüm, okura yazar hakkında genel bir fikir kazandırmayı amaçlamaktadır. Birinci bölümde Kutlu Töre, ikinci bölümde Ümraniye İçinde Vurdular Bizi, üçüncü bölümde Kurt Nefesi isimli romanlar yapı ve izlek açısından incelenmiştir. Bu çerçevede romanların yapı bakımından romanın kimliği, isim-içerik ilişkisi, olay örgüsü, anlatıcı ve bakış açısı, zaman, mekân ve şahıs kadrosu üzerinde durulmuştur. Yine aynı bölümlerde farklı bir başlık açılarak romanlardaki izlekler ele alınmış, eserlerin düşünce yapısı çözümlenmeye çalışılmıştır.“Sonuç”kısmında, çalışmadan elde edilen bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Alper Aksoy who mentions about the concept of 'nationalism' that aims at gaining and protecting especially a nation's sovereignty ,then governing and benefits after that eternizing it in his novels, wrote out with thought of idealism. He combined the thought of idealism with themes of love, ethics, cooperation, war, emigration, absence from home, unemployment etc. The work named 'Yapı ve İzlek' which one of Alper Aksoy's novels that composed of three parts excluding the introduction and conclusion parts aims analyzing the life of author,his sense of art and his novels. In the introduction part, the life of Alper Aksoy, his literary identity and novels are dscussed. This part that aims introducing Alper Aksoy who is an author of today, aims forming a general idea about author in readers' mind. In the first part the novels named 'Kutlu Töre', in the second part 'Ümraniye içinde vurdular bizi',in the third part 'Kurt Nefesi'are analyzed in terms of structure and themes. In this framework, identity of novel,the relationship between name and content, plot, narrator, point of view, time –place and characters are discussed. Also, the themes are discussed under different titles in these same parts ,the frame of mind of these literary works are tried to be analyzed. In the conclusion part,the findings derived this work are presented.