Timokinon tedavisinin akustik travmaya bağlı iç kulak hasarı üzerine protektif etkisi
Thymoquinone treatment for inner ear acoustic trauma in rats
- Tez No: 416084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMED FADLULAH AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET TİMOKİNON TEDAVİSİNİN AKUSTİK TRAVMAYA BAĞLI İÇ KULAK HASARI ÜZERİNE PROTEKTİF ETKİSİYENİGÜN A, Akustik travmaya bağlı iç kulak hasarı oluşturulan sıçanlarda Timokinon tedavisinin sonuçlarının değerlendirilmesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, İstanbul, 2012.Amaç:Akustik travmaya maruz kalma ile oluşan iç kulak hasarına karşı Timokinon'un tedavi edici etkisi olup olmadığını araştırmak.Gereç- Yöntem:Ocak 2012- Şubat 2012 tarihleri arasında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda, 32 adet erkek Wistar Albino sıçan üzerinde yapılan çalışmada sıçanlar 4 gruba ayrıldı.1.grup: yalnız akustik travma verilen grup (105 dB SPL, beyaz gürültü, 4 saat)2.grup: akustik travma ile Timokinon tedavisi verilen grup (10 mg/kg i.p.)3.grup: yalnız Timokinon tedavisi verilen grup (10 mg/kg i.p.)4.grup: kontrol grubu (10 mg/kg i.p. Salin).Sıçanların işitmelerinin bazal değerleri Distorsiyon product otoakustik emisyon (DPOAE) ve Odituar beyin sapı cevabı (ABR) ölçümleri ile yapıldı. Sonrasında akustik travma verilecek grup sıçanlar 4 saat süreyle 105 dB SPL beyaz gürültü ile akustik travmaya maruz bırakıldı. Akustik travma + Timokinon uygulanan grupta Timokinon akustik travmadan 24 saat önce uygulanmaya başlanarak akustik travmadan sonra 10 gün boyunca uygulandı. Çalışmadaki sıçanlara 1, 5 ve 10 gün sonraki DPOAE ve ABR testleri uygulandı. Çalışma sonunda tüm hayvanlar sakrifiye edilerek alınan kan örneklerinden AOPP, SOD, MDA değerlerine bakıldı.Bulgular:Çalışmamızda akustik travma uyguladığımız 1. grupta DPOAE ve ABR sonuçlarında travma uygulanmasından 1, 5 ve 10 gün sonra travmanın etkisinin devam ettiği izlendi. Akustik travma ile Timokinon uygulanan 2.grupta DPOAE ve ABR sonuçlarında travma sonrası 5. ve 10. günlerde Timokinon'un olumlu etkisiyle tüm frekanslarda travma öncesindeki bazal ölçümler kadar anlamlı bir düzelme izlendi. Timokinon uygulanan 3. grupta DPOAE ve ABR sonuçlarında Timokinon'un işitme üzerine herhangi bir negatif etkisi olmadığı izlendi. Kontrol grubu olan 4. grupta DPOAE ve ABR sonuçlarında stabil bir seyir izledik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PROTECTIVE EFFECT OF THYMOQUINONE TREATMENT TO THE INNER EAR DAMAGE CAUSED BY ACOUSTIC TRAUMAYENİGÜN A, The effect of thymoquinone treatment on the rats with inner ear damage caused by acoustic trauma, Bezmialem Medical School, Department of Ear, Nose, and Throat, İstanbul, 2012.Objective:The goal of the study was to investigate whether thymoquinone has any protective effect against to inner ear damage due to acoustic trauma.Material and Methods:This study was performed during January and February in 2012 at Bezmialem Medical School Department of Ear, Nose, and Throat. 32 male Wistar Albino rats were used in this study. The rats were divided into four groups. The 1st group was only exposed to acoustic trauma (105 dB SPL white band for 4 hour). The 2nd group was exposed to acoustic trauma then treated with thymoquinone (10 mg/kg i.p.). The 3rd group was only treated with thymoquinone (10 mg/kg i.p.), and The 4th group was the control group that was only treated with intra peritoneal saline injection. The basal hearing measurements of the rats were measured by Distortion-product otoacoustic emission (DPOAE) and Auditory brainstem response (ABR) methods. Then, two groups were exposed to acoustic trauma with 105 dB SPl white band noise for 4 hour. Thymoquinone was started to be given to the rats 24 hr before the trauma and continued to be given during 10 days after trauma. DPOAE and ABR tests were employed to all groups at 1st, 5th, and 10th days of the study. At the end of the study, all rats were sacrificed and blood samples were evaluated for AOPP, SOD, and MDA values.Outcomes:In our study, it was observed that the effect of acoustic trauma was still lasting when the trauma applied group was tested with DPOAE and ABR after the 1, 5 and 10 days of trauma application. Conversely, DPOAE and ABR results of the 2nd group that had trauma and treated with thymoquinone showed positive effect of thymoquinone at 5th and 10th days of application with test values close to pretrauma. When the 3rd group which only given thymoquinone was investigated, we observed that thymoquinone did not have any negative effect on hearing. Besides, control group?s DPOAE and ABR tests showed stable results during the study.