Türk hukukunda kamu görevlilerinin sendikal hakları
Syndical rights of public officers in Turkish law
- Tez No: 646707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN CİNDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sendikaların amacı ortak ekonomik, sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek, toplumsal ve kültürel konular bakımından çıkarlarını korumaktır. Bu amaca ulaşılabilmesi için çalışanların ve işverenlerin sendika kurması gerekmektedir. Ancak çalışanlar olarak kamu görevlilerinde sendika kurma ve sendikalaşmanın getirdiği haklar farklılaşmaktadır. Kamu görevlilerin durumlarından, yaptıkları görev ve hizmetlerinde dolayı kaynaklanan bu farklılaşmalar uluslararası belgede ve ulusal kaynaklarda dikkat çekmektedir. Gelişmiş ülkelerde bu farklılaşma en az düzeye indirilmek istense de diğer çalışan gruplarına sağlanan sendika hakları kadar özgürlükçü olamamıştır. Ülkemizde de bu konuda ciddi farklılaşma görülüp, konunun detaylandırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda öncelikle kamu görevlisi ulusal mevzuat kapsamında değerlendirilmiş ve sendika kavramı uluslararası belgelerle ve tarihsel verilerle belirtilmiştir. Bunun yanında sendikaların; temel faaliyet oluşum unsurları ve türleri geniş bir şekilde incelenip sonrasında gelişmiş ülkelerle ve ülkemiz dahilinde tarihi süreç içerisinde kamu görevlileri sendikacılığı anlatılmıştır. Daha sonrasında ise ulusal mevzuatımızdaki kamu görevlilerinin sendika kurma, üye olma, toplu sözleşme yapma ve uyuşmazlık durumlarında neler yapıldığı gibi konular kanunlarla anlatılıp, olağanüstü hâl dönemde çıkarılan kararnamelerle kamu görevlileri sendikalarında yapılan değişiklikler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of trade unions is to protect and develop common economic and social rights and interests, and to protect their interests in terms of social and cultural issues. In order to achieve this goal, employees and employers must establish unions. However, the rights of establishing and unionizing in public officials as employees differ. These differences arising from the status of public officials, their duties and services draw attention in international documents and national sources. Although this differentiation was wanted to be minimized in developed countries, it was not as liberal as the union rights provided to other employee groups. In our country, there is a serious differentiation on this subject and the subject needs to be detailed. In our study, first of all, the public officer was evaluated within the scope of national legislation and the concept of union was specified with international documents and historical data. Besides, the unions; The basic elements of formation and types of activity were examined in detail, and then, public servants unionism in developed countries and in our country in the historical process was explained. Later, in our national legislation, issues such as establishing a union, membership, collective bargaining and what is done in cases of conflict were explained by laws, and the changes made in public servants' unions during the state of emergency were specified.