Politicale instability in Yemen 1962-2014
  1. Tez No: 646706
  2. Yazar: SOHAIB ABDULHAMEED ABDULSALAM SHAMSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yemen'in içinde bulunduğu savaşlar, çatışmalar, kıtlıklar ve hastalıklar, uzun süredir yaşanan siyasi istikrarsızlığın kaçınılmaz sonucudur. Bu arıştırma amaç Yemen'deki siyasi istikrarsızlıktaki temel ikilemleri detaylandırmak ve onlara uygun çözümler önermektir. Aslında Güney Yemen'deki ayrılıkçı çağrılar ve El Kaide savaşları gibi vakaların hepsi ülkede siyasi istikrarın oluşamamasına yol açıyor. Ülkedeki kabileler, Yemen hükümetine paralel bir siyasi sistem olarak bu konumda yer almakta ve bu kabileler, devletin güç, silah ve para kaynağı gibi önemli unsurlarının çoğuna sahip bulunmaktadırlar. İmamlığın mezhep hanedanları ve Haşimi ailesi gibi sınıflar, sırf Hz. Muhammed'le akraba olmalarını öne sürerek Yemen'i yönetme hakkı talep etmektedirler. Bunun sonucunda da Sa'ada vilayetinde altı yıl süren ve Eylül 2014'te darbeyle sona eren savaşlarla beraber Yemen halkına karşı başka savaşlar da başlatmış oldular.
Özet (Çeviri)
What Yemenis are experiencing today from wars, conflicts, famine, and disease is the inevitable result of political instability for a long time. This article elaborates on the main dilemmas in the political instability in Yemen and proposes appropriate solutions. In fact, there are many reasons that led to the absence of political stability in Yemen, such as separatist calls in southern Yemen and Al-Qaeda wars. Yemeni tribes stand as a parallel political system to the Yemeni government because the Yemeni tribe has most of the state's elements such as power, weapons, and money. The dynastic sectarian calls for the Imamate and the class like the Hashemite family claiming the right to rule Yemen simply because they related to the Prophet Muhammad. As a result, they led several wars against the Yemenis starting from the six wars in Sa'ada governorate, which lasted for six years and ended with the coup in September 2014.