Kamu görevinin terki veya yapılmaması suçu (TCK 260)
Abandonment or non-performance of public duty (TCK 260)
  1. Tez No: 979099
  2. Yazar: SEREN ÜSTÜNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAYDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde kamu görevlilerinin özel kanunlardaki tanımı ve niteliği, Ceza Hukuku bağlamında TCK 260. madde de düzenlenen Kamu Görevinin Terki veya Yapılmaması Suçu' nu oluşturan unsurların koşul ve şartları incelenerek sendikal haklar kapsamında olan grev hakkının kamu görevlilerinin eylemleri doğrultusunda TCK 260. maddede düzenlenen suçu oluşturup oluşturmayacağı hususu incelenecektir. Tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türk hukukunda düzenlenen özel kanunlardaki kamu görevlisi kavramı incelenmiştir. İkinci bölümde TCK 260. maddede düzenlenen Kamu Görevinin Terki veya Yapılmaması suçunun unsurları, sendika kavramı ve sendikal haklardan grev hakkının kamu görevlileri açısından bu suç bağlamında değerlendirilmesi ve kamu görevlilerinin grev yasağının uluslararası sözleşmeler ile TCK 260. madde kapsamında ceza hukuku açısından sorumluluğu, özel görünüş biçimleri, suça ilişkin yaptırım ve soruşturma usulü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis will examine the definition and qualification of public officials in special law, the elements constituting the Crime of Abandonment or Failure to Perform Public Duty regulated in Article 260 of the Turkısh Penal Code in the context of Criminal Law, and the question of whether the right to strike, which is within the scope of trade union rights, will constitute the crime regulated in Article 260 of the Turkısh Penal Code in line with the actions of public officials will be examined. The thesis consists of two parts. The concept of public official in special laws regulated in Turkish law is examined in the first part. The elements of the crime of Abandonment or Failure to Perform Public Duty regulated in Article 260 of the Turkish Penal Code, the concept of union and the evaluation of the right to strike, which is one of the trade union rights, in the context of this crime for public officials in terms of international agreements and criminal law within the scope of Article 260 of the Turkısh Penal Code, special forms of apperance, sanctions and investigation procedures related to the crime are examined in the second part.