Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının politika konularına yönelik eğilim düzeyleri ile tartışmalı konulara yönelik tutumlarının karşılaştırılması
Comparison of social studies teacher candidates tendency level towards political issues and their attitudes towards controversial issues
  1. Tez No: 646714
  2. Yazar: ONUR KIRBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının politika konularına yönelik eğilim düzeyleri ile tartışmalı konulara yönelik tutumlarının karşılaştırılmasına yönelik gerçekleştirilen çalışma 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Ege Bölgesi'nde yer alan Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, İzmir, Manisa, Muğla ve Uşak illerindeki üniversitelere bağlı 408 adet Eğitim fakültesi Sosyal Bilgiler öğretmen adayı üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Akhan (2011) tarafından geliştirilen“Sosyal Bilgiler Öğretmen Adaylarının Politika Konularına Eğilimlerini Belirleme Ölçeği”ile Alagöz(2014) tarafından geliştirilen“ Sosyal Bilgiler Öğretmeni Adaylarına Yönelik Tartışmalı Konular Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda erkeklerin kadınlara göre politik konulara eğilim düzeylerinin daha yüksek, 26 yaş ve üzerinde olan katılımcıların politik konulara eğilim düzeylerinin diğer öğretmen adaylarına göre daha yüksek, kentsel alanda yaşayanların politik konulara eğilim düzeylerinin kırsal alanda yaşayanlara göre daha yüksek, annesi üniversite mezunu olan katılımcıların politik konulara eğilim düzeylerinin diğer katılımcılara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte babası lise ve üniversite mezunu olan katılımcıların politik konulara eğilim alt boyutları olan politikaya karşı eğilim, politik konuları takip etme ve politikaya karşı ilgi düzeylerinin diğer katılımcılara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, kadın katılımcıların tartışmalı konulara yönelik düzeylerin erkeklere göre daha yüksek kentsel alanda yaşayan katılımcıların tartışmalı konulara yönelik tutum düzeylerin kırsal alanda yaşayanlara göre daha yüksek, annesi lise ve üniversite mezunu olan katılımcıların tartışmalı konulara yönelik tutum düzeylerinin annesi ilköğretim mezunu olanlara göre daha yüksek, babası lise ve üniversite mezunu olan katılımcıların tartışmalı konulara yönelik tutum ölçeği alt boyutları olan tartışma ve tartışmalı konulara bakış açısı, tartışma ve sorgulama hakkı, mesleki kazanım, soru ve sorunlara yönelik tutum düzeylerinin babası ilköğretim mezunu olanlara göre daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study, which was carried out to compare the tendency levels of the social studies teacher candidates towards policy issues and their attitudes towards controversial issues, 408 Education affiliated to universities in Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, İzmir, Manisa, Muğla and Uşak provinces in the Aegean Region in 2019-2020 academic year. faculty was carried out through the Social Studies teacher candidate. In the research,“The Scale of Determining the Trends of Social Studies Teacher Candidates towards Policy Issues”developed by Akhan (2011) and the“Controversial Issues Scale for Social Studies Teacher Candidates”developed by Alagoz (2014) were used As a result of the research, the tendency level of men is higher than women, the level of tendency of participants aged 26 and over is higher than the other teacher candidates, the level of tendency of people living in urban areas to political issues is higher than that of rural residents, and the subjects whose mothers are university graduates. trend levels were found to be higher than other participants. In addition, it was determined that the participants who have graduates of high school and university have higher levels of tendency towards politics, policy tendency, following political issues, and interest in politics than other participants. However, the level of attitudes towards controversial subjects of women participants is higher than those of rural residents, and attitude levels of controversial subjects towards controversial subjects are higher than those whose mothers are high school and university graduates. It has been determined that the participants who have high school and university graduates have higher levels of attitude towards discussion and controversial issues with sub-dimensions of attitude scale towards controversial issues, right to discussion and questioning, professional attainment, attitudes towards questions and problems.