Mesleki gelişim: Genel eğitim öğretmenlerinin öğretmenlik becerileri ve gelişimsel yetersizliği olan öğrencilerinin akademik becerileri üzerindeki etkileri
Professional development: The effects on teaching behaviors of middle school teachers and academic outcomes of their students with developmental disabilities
- Tez No: 646715
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF TEKİN İFTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada mesleki gelişim uygulama paketinin ortaokul öğretmenlerinin eşzamanlı ipucuyla öğretim uygulaması ile kendini izleme stratejisini kullanma becerileri ve öğretim sunulan gelişimsel yetersizliği olan öğrencilerinin Türkçe dersindeki hedef becerileri öğrenme düzeyleri üzerindeki etkileri ile katılımcı öğretmenlerin ve katılımcı öğrencilerin çalışmanın sosyal geçerliğine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Çalışmaya üç Türkçe Öğretmeni ile gelişimsel yetersizliği olan üç öğrencisi katılmıştır. Çalışmada öğretmen-öğrenci çiftleri oluşturulmuş ve çalışma çiftlerarası çoklu yoklama modelinin iç içe iki kez uygulanması ile tasarlanmıştır. Başlama düzeyi verilerinin toplanmasının ardından her bir öğretmene mesleki gelişim uygulama paketine ilişkin ön eğitim sunularak uygulama evresine geçilmiştir. Uygulama evresinde katılımcı öğretmenler rutin ders esnasında öğrencilerine eşzamanlı ipucuyla öğretim uygulaması ile hedef akademik becerilerine ilişkin öğretim sunmuşlar ve öğretim sonunda ise kendi performanslarını izleyerek değerlendirmişlerdir. Çalışma bulguları mesleki gelişim uygulama paketinin katılımcı öğretmenlerin eşzamanlı ipucuyla öğretim uygulamasını ve kendini izleme stratejisini edinmeleri, edindikleri becerilerin kalıcılığını sağlamaları ve başka hedef becerilerin öğretimine genellemeleri üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, çalışma bulguları katılımcı öğretmenler tarafından sunulan eşzamanlı ipucuyla öğretim uygulamasının katılımcı öğrencilerin hedef akademik becerilerini edinmeleri, edindikleri becerileri sürdürmeleri ve başka kişilere genellemeleri üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, katılımcı öğretmenlerin ve katılımcı öğrencilerin çalışmaya ilişkin görüşleri olumludur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of a professional development package on middle school Turkish Language Teachers' accurate use of steps of simultaneous prompting procedure with self-monitoring and the effects of the simultaneous prompting procedure on students' outcomes. Moreover, both opinions of the teachers and students were examined in the study. Three middle school teachers (Turkish Language Teachers) and their students with developmental disabilities participated in the study. Teacher-student dyads were formed and the study designed with a nested multiple probe design across dyads conducted. After baseline sessions, the researchers conducted a face to face training session consisting professional development package to each teacher individually. Following these sessions, the researchers administered the instructional sessions with each teacher in a time-lagged fashion. The teachers used simultaneous prompting to teach target academic skills to their students with developmental disabilities while routine lessons in their inclusive classrooms and self-monitoring at the end of the lessons. The teachers and researchers determined target skills of the students considering the curriculum and the students' individualized education program. Results showed that the teachers acquired the ability the use simultaneous prompting procedure and self-monitoring, maintained the acquired skills over time and generalized them to teach new academic skills to their students. Besides, results also showed that the students acquired the targeted academic content, maintained it over time, and generalized it across different people. Last, both the opinions of the teachers and the students about social validity of the study were positive.