Ani işitme kayıplarında kombine tedavi ile kombine tedaviye pirasetam ve/veya asiklovir eklenerek yapılan tedavi sonuçlarının odyometriyle karşılaştırılması
Comparison of results of combined treatment and combined treatment with piracetam and / or acyclovir with audiometry in sudden hearing loss
- Tez No: 646725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DOĞAN ÖZKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Kliniğimizde idiyopatik ani işitme kayıplı (AİK) hastalara uyguladığımız farklı tedavilerin etkinliğini karşılaştırmak, pirasetam ve asiklovirin ani işitme kaybındaki tedavi edici etkinliğini araştırmak. Materyal ve Metod: Retrospektif olarak planlanan çalışmaya AİK tanısıyla tedavi gören 81 hasta dahil edildi. Aldıkları tedaviye göre gruplandırıldıklarında birinci grubu kombine tedavi (sistemik steroid, vazodilatör, pıhtılaşmayı engelleyici ajan) alan 20 hasta; ikinci grubu kombine tedavi ve pirasetam alan 22 hasta; üçüncü grubu kombine tedavi ve asiklovir alan 21 hasta; dördüncü grubu kombine tedavi ve asiklovir, ek olarak pirasetam alan 18 hasta oluşturdu. Bulgular: Dört tedavi grubu için, tedavi öncesi ve tedavi sonrası (10. gün) 250-8000 Hz frekanslarında işitme eşiklerinin farkı hesaplanarak yapılan tedavi etkinliğinin değerlendirilmesinde gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. (p>0.05) Sonuç: Uygulanan farklı tedavilerin birbirlerine üstünlüğünü saptanmadı. Literatürle uyumlu olarak asiklovir ve pirasetam ile tedavide ek bir fayda elde edilmediği gözlendi. Günümüzde AİK etyolojisi halâ tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Literatürdeki çoğu çalışmadaki iyileşme oranları birbirlerine üstünlük göstermese ve bildirilen spontan iyileşme oranlarını geçemesede otolojik bir acil olan AİK'da en kısa sürede muhtemel birçok patolojiyi tedavi etmek için halâ çoklu ilaç tedavisi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the efficiency of different treatments we apply to the patients with ISHL (Idiopathic Sudden Hearing Loss), to investigate the treating efficiency of piracetam and acyclovir in sudden hearing loss. Material and Method: Eighty-one patients treated with the diagnosis of ISHL were included in the retrospectively planned study. When grouped according to the treatment they received, 20 patients who received combined treatment (systemic steroid, vasodilator, coagulation preventing agent) constituted the first; 22 patients who received combined treatment and piracetam the second; 21 patients who received combined treatment and acyclovir the third; 18 patients who received combined treatment and acyclovir, and additionally piracetam the fourth groups. Results: For the four treatment groups, in the pre-treatment and post-treatment (10th day) evaluation of the treatment efficiency made by calculation of the hearing thresholds in 250-8000 Hz frequencies, no statistically meaningful difference between the groups was determined. (p>0.05). Conclusion: Superiority of the different treatments applied to each other was not determined. Consistent with the literature, it was observed that no additional benefit was obtained with acyclovir and piracetam in treatment. On our day, the etiology of ISHL has still not been fully clarified. Although the recovery rates in most studies in literature do not show superiority to each other and cannot exceed the reported spontaneous recovery rates, in ISHL which is an otological emergency, for treatment of many probable pathologies in shortest time, still multi-drug treatment is suggested.