Travmanın nesıller arası intikali: Çerkez göçmenleri örneği
Intergenerational transmission of trauma: İn the case of circassian migrants
  1. Tez No: 646724
  2. Yazar: ZAUR BAYOGHLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, nesiller arası aktarım fenomeni ile insan ruhsallığı oluşumunun ilişkisine odaklanmaktadır. Tezde nesiller arası iletim ve kalıtım konusunda yapılmış çalışmaların teorik çerçevesi sunulmuş ve bu sürecin ilgili çalışmalarda ortaya çıkan yıkıcı, patolojik yanlarına odaklanılmıştır. Yazarın tezdeki konumu çerçevesinde, nesiller arası iletişim, aktarım, kalıtım, aile içi iletim gibi mekanizmaların bireysel ve toplumsal düzenekleri incelenerek bu sürecin nasıl işlediği ile ilgili sorulara cevap bulunması amaçlanmıştır. Böylelikle bu çalışmada hangi nesiller arası faktörlerin yaşam senaryosunun oluşumunun altında yatan hangi başlıca dinamikler olduğu, senaryonun iletiminde aile tarihinin etki payını ve aktarım oluşumunda belli tekerrürler olup olmadığını incelemektedir. Çerkez göçmenlerin soyundan gelen yetişkin uzak torunlarının benzersiz deneyimlerini değerlendirmek için Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (Interpretative Phenomenological Analysis - IPA) (YFA) kullanıldı. IPA metodolojisine uygun olarak yapılan mülakatlar görüşmelerden hemen sonra yazıya döküldü. Her görüşmeden sonra araştırmacı tarafından alınan yansımalara dikkat edilerek kodlama başlangıcında görüşmelerin ve saha notlarının transkriptleri okundu ve yeniden değerlendirildi. Sonra mülakatlarda her görüşme kodlandı ve şu ana temalara ulaşıldı: 1) kimlik oluşumu, 2) sürgün ve göç süreci, 3) eski ve yeni vatan, 4) adaptasyon süreci, 5) anı nesneleri. Bu temalar kimliğin oluşmasında kişinin yaşamında nesiller arası aktarılan hikayeler üzerinden hayatında yer bulmuş sürgünle ilişkili bir misyon edinmesine, toplumsal yaşamda davranışlarını belirlemesinde ve politik ve ideolojik yönelimlerinin belirlemesindeki etkilerine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the theoretical framework of studies on intergenerational transmission and inheritance was presented, and the destructive and pathological aspects of this process that emerged in related studies were focused. Within the framework of the author's position in the thesis, it is aimed to find answers to the questions about how this process works by examining the individual and social mechanisms of mechanisms such as intergenerational communication, transmission, inheritance, and intra-familial transmission. Thus, in this study, we examine which intergenerational factors are the main dynamics underlying the formation of the life scenario, the influence of family history in the transmission of the scenario and whether there are certain repetitions in the formation of the transference. Interpretative Phenomenological Analysis (IPA) was used to evaluate the unique experiences of distant adult descendants of Circassian immigrants. In accordance with the IPA methodology, interviews were transcribed on every record immediately after the interviews. After each interview, the transcripts of the interviews and field notes were read and re-evaluated at the beginning of the coding, paying attention to the reflections taken by the primary researcher. Then, in the interviews, each interview was coded and the themes were reached. The themes were: 1) identity formation, 2) exile and migration process, 3) old and new homeland, 4) adaptation process, 5) memory objects. These themes point to the effects on the formation of identity, a mission related to exile that has taken place in one's life through the stories conveyed between generations, in determining his behavior in social life and his political and ideological orientations.