Konut pazarlamasında dijital dönüşümün mimari tasarıma etkisi:Sosyal medya üzerinde paylaşılan görsellerin analizine yöneliknitel bir araştırma
Effect of digital transformation on architectural design in real estate marketing:Aa qualitative research on the analysis of images shared on social media
- Tez No: 646729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ERTAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İşletmeler tarafından üretilen ürün ve hizmetlerin pazarlamasında son yıllarda ortaya çıkan dijital dönüşüm ve dijital pazarlama kavramları etkisini göstermektedir. Dijital dönüşüm, bilgi teknolojilerinin yoğun kullanımı ile iş süreçlerinin ve bilgilerin hızla, para ve zaman tasarrufu sağlayarak dijital (elektronik) ortama taşınması şeklinde tanımlanırken, dijital pazarlama, dijital teknolojilerin stratejik kullanımı ile müşterilerin elde tutulmasına yönelik müşteri davranışı ve değerlerinin anlaşılması ve karlı bir iş ortaya koymak üzere dijital teknolojilerin kullanılması anlamında literatürde yer almaktadır. Konut pazarlamasına yönelik olarak dijital dönüşüm ve dijital pazarlamanın öneminin bilinmesi literatüre katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada müşteri davranışı ve değerlerinin mimari tasarıma (ürün tasarımına) yönelik etkileri incelenmiştir. Çalışma kapsamında sosyal medyada inşaat firmaları tarafından yapılan gönderiler ve bunlara yapılan beğeni ve yorumların yanı sıra“sosyal medya”,“müşteri”ve“tasarım”kavramları çerçevesinde belirlenen örneklemde yer alan akademik dergi içerikleri ile sektör ve uzman görüşlerini yansıtan söyleşilerin içerikleri nitel bir analiz deseni çerçevesinde incelenmiştir. Toplanan verilerin nitel bir desende analizi için ofis yazılımlarının yanı sıra incelenen verinin büyüklüğü nedeniyle nitel araştırmaya yönelik tasarlanan bir araştırma yazılımdan da faydalanılmıştır. Araştırma kapsamında yapılan analiz sonuçlarına göre sosyal medyadan mimari tasarıma yönelik etkiyi aramada şu an için yeterli kaynak veya veriye sahip olunmadığı veya müşteri davranışı veya değerlerinin mimari tasarıma etki edecek düzeyde şu an için olgunlaşmadığı ifade edilebilir. Bir başka ifade ile müşterilerin tasarıma yönelik sosyal medyada yer alan yorumlarının, tasarımı değiştirecek veya etkileyecek kadar etkisi olmadığı söylenebilir. Araştırmanın hemen her nitel araştırmada bulunan sınırlılıkları bulunmaktadır. Araştırma sonuçlarından alanda çalışma yapan araştırmacıların, inşaat sektörü ilgililerinin ve mimarlık şirketlerinin faydalanabileceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The digital transformation and digital marketing concepts that have emerged in recent years demonstrate the effect of marketing products and services produced by businesses. Digital transformation is defined by the intensive use of information technologies and the rapid, money, and timesaving of business processes and information to be transported to a digital (electronic) environment. Digital marketing is in the literature in terms of understanding customer behavior and values for keeping customers with strategic use of digital technologies and the use of digital technologies to create a profitable business. Knowing the importance of digital transformation and digital marketing for real-estate marketing will contribute to the literature. In this study, the effects of customer behavior and values on architectural design (product design) were examined. Within the scope of the study, posts made by construction companies on social media and likes and comments made to them by customers, as well as academic magazine content in the sample set out within the framework of the concepts“social media”,“customer”and“design”, and the content of interviews reflecting industry and expert views were examined within the framework of a qualitative analysis pattern. In addition to office software for the analysis of the collected data in a qualitative pattern, a research software designed for qualitative research was also used due to the size of the data examined. According to the results of the analysis conducted within the scope of the study, it can be stated that there are currently not enough resources or data in search of the impact on the architectural design from social media, or that customer behavior or values are not ripe at this time to affect the architectural design. In other words, it can be said that customers' comments on social media for the design do not have enough effect to change or influence the design. The research has its limitations found in almost every qualitative research. It is hoped that researchers working in the field, construction sector officials, and architecture companies can benefit from the research results.