E-posta pazarlamasının, fuar organizasyonu katılımcıları olan KOBİ'lerin davranışsal niyetlerine etkisi
The effects of e-mail marketing on trade fair exhibitors' behavioral intentions
- Tez No: 407460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bireysel olarak yaşadığımız dijital dönüşüm, şirketler nezdinde de karşılık bulmuş, değişen tüketici tercihleri ve pazar koşulları ile birlikte özellikle pazarlama alanında pazarlamacıların yeni teknik arayışlarını doğurmuştur. İnternetin en kullanışlı iletişim araçlarından biri haline gelmesiyle, doğrudan pazarlama tekniklerinden biri olan elektronik postayla pazarlama tüketicilerle iletişim kurmanın önemli ve dinamik bir metodu olmuştur. Bu temelden hareketle bu çalışma, işletmelerin potansiyel müşterileri ile iletişimlerinde etkili bir araç olan elektronik posta ile pazarlamayı konu almaktadır. Bu çalışma, elektronik pazarlamanın geleneksel pazarlamaya göre bulunduğu yeri, internetin pazarlama üzerine etkilerini, elektronik pazarlama kanallarından biri olan elektronik postanın kullanım alanlarını, elektronik posta ile pazarlamanın işletmelere getirdiği fırsatları elektronik posta ile pazarlamanın fuarcılık sektörü profesyonelleri üzerindeki etkinliğine ışık tutmayı hedeflemektedir. Antalya Fuar Merkezi veri tabanında kayıtlı 20.836 E-Bülten alıcısı ile gerçekleştirilen bu çalışma aynı zamanda, elektronik pazarlama türlerinden biri olan elektronik posta ile pazarlamanın fuarcılık sektörü profesyonelleri üzerindeki algılanan değer ve eş zamanlı olarak davranışsal niyetlere etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, gelişen internet teknolojileri sayesinde, geleneksel pazarlama karşısında kullanımı ve verimliliği hızla artan elektronik pazarlama faaliyetlerinden E-Posta pazarlamasının tüketici perspektifinden değerlendirmesini yapmak ve etkinliğini ölçmektedir. Araştırmada kullanışlılık, anında ulaşım ve kullanım kolaylığı bağımsız değişkenlerinin algılanan değer üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür. Davranışsal niyetlere olan etkisi ise üç farklı değişken ile ölçülmüş, sadakat ve tavsiye niyetine yönelik olarak anılan bağımlı değişkenler üzerinde anlamlı etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin, elektronik posta pazarlaması hakkında ışık tutacak bir kaynak ve elektronik posta pazarlaması yapan veya yapmaya hazırlanan özellikle hizmet işletmeleri için bir referans olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the internet's becoming one of the most convenient ways of communication, electronic mail marketing which is one of the direct marketing techniques becomes one of the most important and dynamic way to communicate with customers. Considering this fact, this study is about electronic mail marketing which is an effective tool for business to contact with customers. The digital transformation we live individually has found acceptance in business and with the changing consumer needs and market conditions, it has caused searching new ways of marketing techniques by marketers. This study was aimed to research the role, effects and the use of electronic mail as electronic marketing tool and highlight the opportunities electronic mail marketing provides and its efficiency on trade exhibition professionals. This study which is based on a survey of 20.836 e-newsletter users in Antalya Fair Managements database was also aimed to examine the effects of electronic mail marketing on trade exhibition professionals in terms of perceived value and adoption intention. This study evaluates and explores the effectiveness of e-mail marketing which has increased rapidly in usage and effectiveness due to developing internet technologies. In the study, the independent variables; usefulness, instant connectivity and ease of use have significant effects on perceived value. The effects of these independent variables on behavioral intentions were measured with three different variables and it is observed that the variables have significant effects on loyalty and recommendation intentions used as dependent variables. It is hoped that these results will provide insight for professionals using or planning to use e-mail marketing method.