Gebelerin sosyal medya kullanma prevalansı, nedenleri ve bağımlılık durumları
Causes, consequences of addiction and prevalence of social media usage of pregnant women
  1. Tez No: 646747
  2. Yazar: MERVE BAĞRICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA CANGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma; gebelerin sosyal medya kullanma prevalansı, nedenleri ve bağımlılık durumlarını belirlemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, Aralık 2019- Şubat 2020 tarihleri arasında, Çanakkale Onsekiz Mart Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde Kadın Doğum Polikliniklerine başvuran 500 gebe ile yapıldı. Veri Toplama aracı olarak, gebelerin sosyodemografik özelliklerini, obstetrik özelliklerini ve sosyal medya kullanım durumlarını içeren veri toplama formu ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği- Yetişkin Formu kullanıldı. Veriler polikliniklerde yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların yanı sıra nicel verilerin karşılaştırılmasında Independent Samples T Test, Mann Whitney U test, One Way ANOVA test Tukey-Dunnett's C post hoc, Kruskall Wallis H test ve Mann Whitney U test kullanıldı. Çalışmamızda gebelerin sosyal medya kullanma prevalansı %100 olarak saptanmıştır. Gebelerin günlük sosyal medya kullanım süresi ortalama 3,536 saat ve sosyal medya bağımlılık indeksinin X̅= 65,58 olduğu belirlendi. Sosyal medya bağımlılığı puanı 61-100 arasında 358 gebe (%71,6) olduğu bulundu. Gebelerin sosyal medyayı en çok kullanma nedeni %45,6 ile sosyal ağ ve %20,2 ile bilgi edinme olarak saptandı. Gebelerin araştırmak ve bilgi edinmek için sosyal medyada takip ettikleri sayfaların kaynağını %54,6 ile blogger annelerin oluşturduğu belirlendi. Gebelerin %80,6'sı sosyal medyadan edindiği bilgilerden karar verirken etkilendiği ve %52,8'nin sosyal medyadan edindikleri bilgileri sağlık profesyonellerine danışmadığı tespit edildi. Sorularına cevap bulmak için yeterli zamana sahip olmadığını bildiren gebelere yeterli vakit ayrılması, birinci basamak sağlık hizmetinde gebelere sosyal medyada karşılaşabileceği doğru olmayan bilgiler hakkında farkındalık oluşturulması, gebelerin doğru ve güvenilir online içeriğe ulaştırılması oluşabilecek sorunların önlenmesi için önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research aimed Consequences of Addiction and Prevalence of Social Media Usage of Pregnant Women. This descriptive study was conducted with 500 pregnant women who were followed up in Gynecology Polyclinics at Çanakkale Onsekiz Mart Research and Practice Hospital and Çanakkale Mehmet Akif Ersoy State Hospital between December 2019 and February 2020. Data collection form including sociodemographic characteristics, obstetric characteristics and social media usage of pregnant women and Social Media Addiction Scale-Adult Form were used as data collection tools. Data were collected using face-to-face interview technique in outpatient clinics. In the evaluation of the data, besides descriptive statistical methods, Independent Samples T Test, Mann Whitney U test, One Way ANOVA test Tukey-Dunnett's C post hoc, Kruskall Wallis H test and Mann Whitney U test were used to compare quantitative data. In our study, the prevalence of pregnant women using social media was found to be 100%. It was determined that the average daily social media usage time of pregnant women was 3,536 hours and the social media addiction index was X̅ = 65,58.It was determined that there were 358 pregnant women (71,6%) with a social media addiction score between 61 and 100. It was determined that the source of the pages followed by pregnant women on social media to research and obtain information was composed of blogger mothers with 54,6%. It was determined that the first person to refer to any issue related to their pregnancies and babies on social media was blogger mothers with 46,2%. It was determined that 80,6% of the pregnant women were affected by the information obtained from social media while making a decision and 52,8% of them did not consult the health professionals with the information they obtained from social media. It may be suggested that pregnant women who report that they do not have enough time to find answers to their questions should be allocated sufficient time, and that pregnant women should be informed about inaccurate information they may encounter on social media in primary health care.