Sıvı kromatografisi-tandem MS metodu ile granülositlerde lökosit sistin ölçümünün geliştirilmesi
Development of measurement of leukocyte cystine in granulocytes by liquid chromatography-tandem MS method
- Tez No: 646748
- Danışmanlar: DOÇ. OYTUN PORTAKAL AKÇİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sistinoz, sistin taşınmasındaki bozukluğa bağlı olarak lizozomlarda sistin birikmesine yol açan nadir bir kalıtsal bozukluktur. Sisteamin tedavisi ile glomeruler hasar geciktirilir. Sistinoz tanısı ve sisteamin tedavi takibinde lökositlerde sistin konsantrasyonu ölçümü altın standarttır. Bu tez çalışmasında, lökosit içi sistin konsantrasyonu ölçümü için, duyarlılık ve doğruluğu yüksek bir ESI tandem MS metodunun geliştirilmesi amaçlanmıştır. Örnekler ACD tüplere alındı ve granülosit izolasyonu yapıldı. Sisteinin sisteine oksidasyonunu ve SH grupları ile interferansı önlemek için N-etilmaleimid kullanıldı. Sistin, 3N butil-HCl ile türevlendirildikten sonra di-butil ester türevi ESI tandem MS ile ölçüldü. Metodun 0 - 41.38 mol/L aralığında lineer olduğu saptandı. Çalışma içi ve günler arası presizyon (%CV)
Özet (Çeviri)
Cystinosis is a rare hereditary disorder that causes cystine to accumulate in lysosomes due to impaired cystine transport. Glomerular damage is delayed with cysteamine treatment. Cystine concentration measurement in leukocytes is the gold standard in the diagnosis of cystinosis and cysteamine treatment follow-up. In this thesis, it is aimed to develop an ESI tandem MS method with high sensitivity and accuracy for the measurement of cystine concentration in the leukocyte. Samples were taken into ACD tubes and granulocyte isolation was performed. N-ethylmaleimide was used to avoid oxidation of cysteine to cysteine and interference with SH groups. Cystine was derivatized with 3N butyl-HCl, then di-butyl ester derivative ESI was measured by tandem MS. The method was found to be linear in the range of 0 - 41.38 mol / L. Within run and between days precision (% CV) was