Tek pişirim duvar karolarında kullanılan mat sırın yüksek konsantrasyonlu kimyasallara karşı direnç sağlaması
Improvement of matte glaze used in single firing wall tiles against high concentration chemicals
  1. Tez No: 646768
  2. Yazar: GİZEM ÜSTÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YENİKAYA, DOÇ. DR. FATİH ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, 30 x 60 cm, 30 x 75 cm ve 30 x 90 cm ebatlarındaki duvar karolarının mat ürünlerinde kullanılan mat sırların asit direncinin artırılması hedeflenmektedir. Mevcut mat sırdaki fritler asit direnci sağlayan karakterde olmadığından borik asit içeriğine sahip yeni bir frit geliştirilmesi hedeflenmektedir. Sırda yeni geliştirilen fritin uygun bir oranda kullanılması ile direnç sağlanması amaçlanmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen mat fritin ardından sırdaki hammaddelerle uyumlu hale gelmiştir. Borik asit içerikli sır GHA (G = Sırlı yüzey, H = yüksek kimyasal konsantrasyonlu, A = görünür etki yok) seviyelerine gelerek çeşitli rejimlerde pişirildi ve asit direncini arttırdı. Asit direnç testleri X-ışını floresans spektrometreleri (XRF), ısı mikroskobu ve yüksek konsantrasyonlu kimyasallar ile yapıldı. Sır, ISO 10545-13 standartlarına göre yerli frit ile mat bir sır geliştirdi. Yerli frit içerikli mat sır ile yurt dışına bağlılık azalmış ve mat ürünlerin % 95 kalite hedefine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to increase the acid resistance of the matte glazes used in the mat products of 30 x 60 cm, 30 x 75 cm and 30 x 90 cm sizes. It is aimed to develop a new frit with boric acid content as the existing matte frit is not of the character providing acid resistance. It is aimed to provide resistance by using the newly developed frit in the glaze at an appropriate rate. After the mat frit obtained as a result of the studies, it has become compatible with the raw materials in the glaze. The boric acid-containing glaze came to GHA (G = Glazed surface, H = high chemical concentration, A = no visible effect) levels and was baked in various regimes and increased acid resistance. Acid resistance tests were performed with X-ray fluorescence spectrometers (XRF), heat microscope and high concentration chemicals. The glaze developed a matte glaze with domestic frit according to ISO 10545-13 standards. With the domestic frit-containing matte glaze, adherence to abroad has decreased and the 95% quality target of matte products has been achieved.