Enerji verimliliği bakımından Bitlis Eren Üniversitesi kampüs binalarının enerji etüdü
In terms of energy efficiency energy audit for campus buildings of Bitlis Eren University
- Tez No: 646784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tüm dünyada enerjiye olan ihtiyacın gittikçe artması ve kullanımında artan çevre sağlığı problemleri, enerjinin etkin ve verimli kullanımını önemli hale getirmiştir. Bu tez çalışmasında; kışları soğuk ve kar yağışlı geçtiği Bitlis İli Rahva yerleşkesinde kurulan Bitlis Eren Üniversitesi kampüs alanında bulunan binaların ısıtma maliyeti ve enerji verimliliği araştırılmıştır. Bu amaç ile kampüs alanında bulunan Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binaları ile R3 blok numaralı personel lojmanı enerji etüdü için örnek saha olarak seçilmiştir. Binalarda kullanılan yalıtım malzemelerinin uygunluğunu, ısı kayıplarının meydana geldiği yapı bileşenlerinin tespiti için termal kamera, mekânların iç ortam sıcaklıkları ile aydınlatma şiddetlerinin belirlenmesi için çok fonksiyonlu ölçüm cihazı kullanılmıştır. Yöntem olarak belirtilen binaların yıllık ısı enerjisi ihtiyacı ve bu ihtiyaca karşılayacak yakıt miktarı teorik olarak hesaplanarak gerçekte harcanan yakıt miktarları ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; binalarda yapı bileşenleri arasında en fazla ısı kaybının pencerelerde olduğu, birim başına düşen yıllık ısı enerjisi ihtiyacının en düşük değeri İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binasında meydana geldiği (İİBF), İİBF de uygulanmış olan ısı yalıtımının diğer eğitim binalarına göre en uygun düzeyde olduğu, merkezi ısıtma sistemlerinde en fazla yakıt tüketiminin yakıt türü olarak kömürlü sistemde meydana geldiği, mevcut binaların yıllık gerçek yakıt tüketim miktarlarının teorik yakıt tüketim değerlerinden yaklaşık %11-25 oranları arasında fazla çıktığı tespit edilmiştir. Sonuçta mevcut binaların ısıtılmasında en ekonomik, en verimli ve en çevreci yakıt türünün doğalgaz olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing need for energy all over the world and the increasing environmental health problems in its use have made it vital to use energy effectively and efficiently. In this thesis study; the heating cost and energy efficiency of the buildings in the campus area of Bitlis Eren University, which was established in the Rahva campus of Bitlis Province, where winters were cold and snowy, were investigated. For this purpose, the Faculty of Engineering and Architecture, Faculty of Arts and Sciences and Faculty of Economics and Administrative Sciences located in the campus area and personnel block numbered R3 block have been selected as a sample area for energy study. A thermal camera was used to determine the suitability of the insulation materials used in the buildings, the building components where heat losses occur and a multifunctional measuring device was used to determine the indoor ambient temperatures and luminosity of the spaces. As a method, the annual heat energy requirement of the specified buildings and the amount of fuel that will meet this need are theoretically calculated and compared with the amount of fuel actually spent. As a result, the highest heat loss among the building components in the buildings is through the windows, the lowest value of the annual heat energy requirement per unit occurs in the building of the Faculty of Economics and Administrative Sciences (FEAS) and the thermal insulation applied in the FEAS is at the most appropriate level compared to other educational buildings. It has been determined that the highest fuel consumption in central heating systems occurs in the coal system as the fuel type and the actual annual fuel consumption of the existing buildings exceeds the theoretical fuel consumption values by approximately 11-25%. As a result, it was concluded that natural gas is the most economical, efficient and eco-friendly fuel type for heating in the buildings.