3-boyutlu Galile uzayında sabit sırt uzaklıklı eğriler ve bu eğrilerin Smarandache eğrileri
Curves at a constant distance from the edge of regression and Smarandache curves of these curves in 3-dimensional Galile space
- Tez No: 646799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle 3-boyutlu Galile uzayıyla alakalı temel tanım ve teoremler verilmiştir. Sonra, Galile uzayı ve Öklid uzayında bazı özel eğrilerin tanımları ve özellikleri belirtilmiştir. Daha sonra sabit sırt uzaklı eğriler ve Bertrand, involüt-evolüt, Mannheim ve Smarandache eğrileri arasında ilişkiler kurulmuştur. Son bölümde örnekler verilerek, konu görsellerle desteklenmiş aynı zamanda bulunan sonuçlar somutlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, basic definitions and theorems related to 3-dimensional Galilean space are given. Then, the definitions and properties of some special curves in Galile space and Euclidean space are specified. Later, relations between the curves at a constant distance from the edge of regression and Bertrand, involute-evolute, Mannheim and Smarandache curves are established. In the last section, by giving examples, the subject is supported with visuals and the results are concretized.