3-boyutlu Galile uzayında kinematik
Kinematics in the 3-dimensional Galilean space
  1. Tez No: 527424
  2. Yazar: MÜCAHİT AKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM YÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Literatürde, Holditch teoremi, periyodik dönme ile öteleme veya periyodik kayma (shear) ile öteleme hareketleri altında incelenmiştir. Bu tezde, ilk olarak, G^3 Galile Uzayında Galile uzay hareketleri tanımlanmıştır. Sonra, G^3 Galile Uzayında Galile uzay hareketleri altında bir noktanın hız formülleri elde edilmiştir. İkinci olarak, G^3 Galile Uzayında Galile uzay hareketleri altında (yani dönme, öteleme ve kayma hareketleri altında) hacimler için Holditch tipi-teoremler incelenmiştir. Son olarak, G^3 Galile Uzayında Galile uzay hareketleri altında (yani dönme, öteleme ve kayma hareketleri altında) alanlar için Holditch tipi-teoremler çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the literature, Holditch theorem was obtained under periodic rotation with translation motions or periodic shear with translation motions. In this thesis, firstly, spatial Galilean motions are introduced in the Galilean space G^3. Then, velocity formulas of a point is obtained under the spatial Galilean motion in the Galilean Space G^3. Secondly, Holditch types-theorems for volumes under the spatial Galilean motions (i.e. under the rotation, the translation and the shear motions) are examined. Finally, Holditch type-theorems for areas under spatial Galilean motions (i.e. under the rotation, the translation and the shear motions) are worked.