Hastane infeksiyonu olan hastalarda intestinal kolonizasyon ile infeksiyon etkeni olan mikroorganizma arasındaki ilişkinin araştırılması
To investigate the association between the intestinal colonisation and the microorganisms that caused infection for the patients with nosocomial infections
  1. Tez No: 646802
  2. Yazar: ZUHAL AVCI YEŞİLBAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ATAHAN ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
1 Mart 2010-1 Ağustos 2010 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Birimi (YBB)'nde yatan ve yattıkları süre içinde hastane infeksiyonu gelişen hastalarda, vankomisine dirençli enterokok (VRE), metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA), genişlemiş spektrum¬lu (“extended spectrum”) ß-laktamaz (ESBL) oluşturan Gram-negatif çomaklar ve karbapeneme dirençli enterik ve nonenterik çomaklar gibi çok ilaca dirençli mikroorganizmalarla intestinal kolonizasyon oranları, kolonizasyon ve infeksiyona etki eden risk faktörleri ve kolonize olan mikroorganizma ile hastane infeksiyonu etkeni olan mikroorganizma arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır.YBB'de 48 saatten fazla yatan 80 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların yatışlarından itibaren 0, 3, 7, 14 ve 21. günlerde rektal sürüntü kültürleri alınarak, İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji laboratuvarında çok ilaca dirençli mikroorganizmalar açısından değerlendirilmiştir. Hastalar yattıkları süre içinde gelişen hastane infeksiyonları açısından takip edilmiş, alınan klinik örneklerden infeksiyon etkenleri izole edilmiştir. Hastane infeksiyonları Centers for Diseases Control and Prevention (CDC) tanımlamalarına göre belirlenmiştir. Hastaların epidemiyolojik verileri, yattığı süre içerisinde hastanede uygulanan işlemler, infeksiyon ve kolonizasyon riskini artıran durumlar ve prognozları kaydedilmiştir.Hastalardaki çok ilaca dirençli mikroorganizmalarla intestinal kolonizasyon oranları 0, 3, 7, 14 ve 21. günlerde sırasıyla %46.3, %53.7, %72.2, %76.8, %82.6 olarak saptanmıştır. VRE kolonizasyonu için hastaneye yatmadan önce glikopeptid kullanımı, tek bağımsız risk faktörü; ESBL üreten Enterobacteriaceae kolonizasyonu için de hastaneye yatmadan önce metronidazol kullanımı ve hastanede yatarken gastrostomi açılması bağımsız risk faktörleri olarak saptanmıştır.80 hastanın 52 (%65)'sinde hastane infeksiyonu gelişmiş olup, bunların da %50'sine pnömoni tanısı konmuştur. Hastane infeksiyonu gelişen hastalarda başta Klebsiella pneumoniae (n=12) olmak üzere en sık saptanan diğer bakteriler Pseudomonas aeruginosa (n=10), Acinetobacter spp. (n=8), Escherichia coli (n=7), VRE (n=6) ve MRSA (n=2)'dır. 7 hastadan izole edilen E.coli suşlarının 4'ü ESBL-pozitif olarak saptanmıştır. 12 hastadan izole edilen K.pneumoniae suşlarının 11'i ESBL-pozitif olarak saptanmış olup, bunların 4'ünde aynı zamanda karbapenem direnci de saptanmıştır. 10 hastadan izole edilen P.aeruginosasuşlarının 6'sı, 8 hastadan izole edilen Acinetobacter türlerinin hepsi karbapeneme dirençli olarak saptanmıştır.10 günden uzun süreli yatış, hemodiyaliz, enteral beslenme ve total parenteral beslenme (TPN) uygulanması hastane infeksiyonu gelişimine etki eden bağımsız risk faktörleri olarak bulunmuştur.“Acute Physiology and Chronic Health Evaluation”(APACHE II) skoru, YBB'de yatış süresi ve YBB'den önce başka birimlerde yatış süresi de hastane infeksiyonu gelişen hastalarda daha fazla bulunmuştur.Yatışlarının 3 veya 7. gününde çok ilaca dirençli mikroorganizmalar ile kolonizasyon saptanan hastalarda kolonizasyon saptanmayan hastalara göre hastane infeksiyonu gelişme oranı daha yüksek bulunmuştur (p=0.02, p=0.01). Ayrıca infeksiyon gelişme süresinin, kolonize hastalarda daha kısa olduğu saptanmıştır (p=0.01).ESBL-pozitif E.coli infeksiyonu gelişen 4 hastanın 3(%75)'ünde, ESBL-pozitif K.pneumoniae infeksiyonu gelişen 7 hastanın 5(%71.4)'inde, karbapeneme dirençli K. pneumoniae infeksiyonu gelişen 4 hastanın 2(%50)'sinde, karbapeneme dirençli P.aeruginosa infeksiyonu gelişen 6 hastanın 4(%66.7)'ünde yatışlarının 3. gününde yapılan rektal sürüntü kültürlerinde aynı etken izole edilmişti. VRE infeksiyonu gelişen 6 hastanın 5(%83.3)'inde yatışlarının 7. gününde yapılan rektal sürüntü kültürlerinde VRE izole edilmişti. Acinetobacter infeksiyonu gelişen 8 hastanın ise sadece 1(%12.5)'inde yatışının 7. gününde yapılan rektal sürüntü kültüründe aynı etken izole edilmişti.Çalışmamızın sonuçları YBB'ler gibi hastane infeksiyonlarının sık görüldüğü birimlerde kolonize hastaların önceden tespit edilmesinin, dirençli mikroorganizmaların yayılmasını önleyerek etkili bir infeksiyon kontrolüne ve infeksiyon gelişebilecek hastaları önceden tahmin ederek uygun empirik tedavi seçimine yardımcı olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the prevalance of intestinal colonization of vancomycine-resistant enterococcus (VRE), meticilline-resistant Staphylococcus aureus (MRSA), extended spectrum ß-lactamase (ESBL) producing Gram-negative basilli and carbapenem-resistant enteric and nonenteric basilli described as multidrug resistant microorganisms, risk factors of colonization and infection and the association between the microorganisms that caused colonization and infection for the patients with nosocomial infections in Intensive Care Unit (ICU) of Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine, between March 1, 2010 and August 1, 2010.80 patients hospitalized in ICU for more than 48 hours have been evaluated. Rectal swabs cultured for multidrug-resistant microorganisms in Clinical Microbiology Laboratory, Dept. of Infectious Diseases and Clinical Microbiology, were obtained on admission, on the day of 3, 7 and weekly thereafter. During hospitalization, patients have been followed up for nosocomial infections and the causative organisms were isolated from the clinical specimens. Nosocomial infections have been determined according to the Centers for Diseases Control and Prevention (CDC) definitions. Epidemiologic data, medical and surgical procedures during hospitalization, underlying conditions increasing infection and colonization risk and prognosis have been recorded.The prevalence of intestinal colonization of multidrug resistant microorganisms on the day 0, 3, 7, 14 and 21 were 46.3%, 53.7%, 72.2%, 76.8% and 82.6% respectively. The use of glycopeptide antibiotics before admission was the only independent risk factor of the colonization with vancomycin-resistant enterococci (VRE), the use of metronidazol before admission and having gastrostomy during hospitalization were the independent risk factors of colonization with ESBL-positive Enterobacteriaceae.Of the 80 patients, 52 (65%) had nosocomial infections and 50% of these were pneumoniae. Klebsiella pneumoniae (n=12) have been most frequent bacteria isolated from the patients with nosocomial infections and Pseudomonas aeruginosa (n=10) Acinetobacter spp. (n=8), Escherichia coli (n=7), VRE (n=6) and MRSA (n=2) respectively. 4 of 7 E.coli isolates were ESBL-positive. 11 of 12 K.pneumoniae isolates were ESBL-positive and 4 of these were also carbapenem-resistant. 6 of 10 P.aeruginosa isolates and all of Acinetobacter spp. isolates were carbapenem-resistant.Prolonged hospitalization more than 10 days, having hemodialysis, enteral and parenteral nutrition (TPN) were the independent risk factors of nosocomial infections.“Acute Physiology and Chronic Health Evaluation”(APACHE II), the ICU length of stay and the length of stay in the other units before ICU admission were also higher in the patients with nosocomial infections.The rate of subsequent nosocomial infections of the patients who were colonized with the multidrug-resistant microorganisms on the day 3 and 7, was higher than noncolonized patients (p=0.02, p=0.01). Also in colonized patients, the duration of development of infection was shorther than noncolonised patients (p=0.01).For 3 of 4 patients with ESBL-positive E.coli infections (75%), 5 of 7 patients ESBL-positive K.pneumoniae infections (71.4%), 2 of 4 patients with carbapenem-resistant K.pneumoniae infections (50%) and 4 of 6 patients with carbapenem-resistant P.aeruginosa infections (66.7%), the same microorganism was isolated from the rectal swab culture obtained on the day 3. For 5 of 7 patients with VRE infections (%83.3), the same microorganism was isolated from the rectal swab culture obtained on the day 7. For only 1 of 8 patients with Acinetobacter spp. infections (12.5%), the same microorganism was isolated from the rectal swab culture obtained on the day 7.Results of our study suggest that the identification of colonized patients before development of infection especially in ICUs provides an effective infection control by preventing spread of resistant microorganisms. Also it gives us the opportunity to anticipate the patients who would have nosocomial infections in the future and choose the appropriate therapy for them.