Romatoid artritli hastalarda işitme ve orta kulak fonksiyonları
Hearing and middle ear functions in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 646801
  2. Yazar: MEHMET FATİH KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, yaşları 20 ile 74 arasında değişen ARA (Amerikan Romatizma Birliği) kriterlerine göre Romatoid artrit tanısı ile takip ve tedavisi yapılan 35 hasta ve benzer yaş grupları içerisinde 35 sağlıklı kontrol grubu alınarak odyometrik ve timpanometrik testleri yapıldı. Çalışma ve kontrol gruplarının seçiminde, işitme kaybının diğer sık görülen sebebleri ekarte edildi ve otoskopide normal timpan membrana sahip olmalarına dikkat edildi. Odyometrik testler neticesinde, Romatoid artritli hastaların 19 tanesinde (%54,2) anormal işitme değerleri saptandı. Toplam 30 kulak ( %42,8) etkilenmişti. Bu kulaklardan 18 tanesinde ( %25,7) hafif orta derecede alçak frekansları tutan sensörinöral işitme kaybı, 10 tanesinde ( %14,2) iletim tipi işitme kaybı, 2 tanesinde ( %2,8) ise mikst tip işitme kaybı mevcuttu. Sensörinöral işitme kaybı olan hastalarda, konuşmayı ayırt etme skorları (SDS), stapes refleksi ve Tone decay test sonuçları koklear patoloji lehine bulundu. Sensörinöral işitme kaybı ile yaş, hastalık süresi, kullanılan ilaçlar ve laboratuvar değişiklikleri arasında korelasyon kurulamamasına rağmen, Steinbroker fonksiyonel sınıflamaya göre class IV terminal dönem hastalarda işitme değerleri anlamlı derecede daha kötü olarak izlendi. Bizim düşüncemize göre Romatoid artrit, inkudomalleolar ve inkudostapedial eklem sinovyal membranlarında inflamasyonu takiben timpano-ossiküler sistemin katılığını arttırmakta, ses iletimi etkilenmemesine rağmen orta kulağın koruyucu (protektivite) fonksiyonu azalmakta bunun sonucunda da iç kulağın intrensek veya ekstrensek ototravmatik ajanlara maruz kalmasına neden olarak, koklea tüylü hücrelerde dolaylı yoldan bir hasar ortaya çıkartıp, artmış oranlarda sensörinöral tip işitme kaybına yol açabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Audiometric and tympanometric tests were performed on 35 patients with rheumatoid arthritis (RA) who were diagnosed according to ARA (American Rheumatism Association) criteria and were on follow-up in Ankara Numune Hospital Physical Therapy and Rehabilitation Clinic in addition to 35 healthy controls. Frequent causes of hearing loss were exluded both in study and control groups and all patients had normal tympanic membranes on otoscopic examination. Nineteen patients (54,2 %) with RA had abnormal hearing levels an audiometric tests. Eleven patients had bilateral hearin loss and 8 patients had unilateral hearing loss with a total of 30 ears (42,8 %). Eighteen of these ears (25,7 %) had mild-moderate sensorineural (SN) hearing loss involving low frequencies (250-500-1000-2000 Hz). Ten of the ears had conductive hearing loss (14,2 %), and 2 had (2,8 %) mixed type of hearing loss. Speech discrimination scores (SDS), stapes reflex and Tone-decay tests indicated cochlear pathology in patients with SN hearing loss. In tympanometric studies, increased tympano-ossicular stiffness characterized by low compliance values was detected but the result was not statistically significant. Class IV terminal phase patients according to Steinbrocker functional classification had significantly reduced hearing levels although no correlation was detected between SN hearing loss and age, duration of disease, previous medications or the results of the laboratory tests. In our opinion, by increasing the stiffness of the tympano-ossicular chain through inflammation of the synovial membranes of incudomalleolar and incudostapedial joints, RA reduces the protective function of the middle ear and exposes the inner ear to extrinsic and intrinsic ototravmatic agents and increases the risk of SN hearing loss due to damage of cochlear hair cells.