Modelling and analyzing bivariate survival data based on copulas
İki değişkenli yaşam verilerinin kopulaya dayalı modellemesi ve analizi
- Tez No: 646805
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU HÜDAVERDİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İki değişkenli sağkalım verilerinin bağımlılık yapısının modellenmesi, biyomedikal çalışmaların temel konularından biridir. Kopulalar bağımlılık yapılarını analiz etmek için anahtar araçlardır. İki değişkenli bir sağkalım fonksiyonu, marjinal sağkalım fonksiyonlarını iki değişkenli kopulaya bağlayan fonksiyon olarak elde edilebilir. Sağkalım kopulası olarak adlandırılan bu kopula, iki değişkenli sağkalım verilerinin modellenmesinde büyük bir esneklik sağladığından, bağımlı rastsal değişkenleri ve bağımlılık yapısını anlamak ve modellemek için etkili bir yaklaşım sağlar. Sağkalım çalışmalarında, araştırmacı sansürlü hayatta kalma verilerine rastlayabilir. Bu çalışmada, Archimedean kopula fonksiyonları kullanılarak iki değişkenli sağkalım verileri sağdan sansürlü ve sansürsüz olarak modellenmiş ve analiz edilmiştir. Model seçimi için Emura ve diğer. (2010) çalışmasındaki uyum iyiliği testi kullanılmıştır. İlk olarak, kalp nakli verileri incelenmiş ve bu değişkenlerin ortak hareketlerini görmek amacıyla nakil için bekleme süresi ile nakil sonrası sağkalım süresi arasındaki bağımlılık yapısı modellenmiştir. İkinci olarak, diyabetik retinopati verileri incelenmiş ve lazer fotokogülasyon tedavisi durumunda aynı hastanın iki gözünün yaşam süreleri arasındaki bağımlılığı modellenmiştir. Son olarak bazı kritik değerleri aşma olasılıklarını hesaplamak için sağkalım tehlike senaryosu yaklaşımı kullanılmıştır. Çalışmanın uygulaması için R kodu geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modelling dependence structure of a bivariate survival data is one of the main issues in biomedical studies. Copulas are key tools to analyze the dependence structures. A bivariate survival function can be expressed as the composition of marginal survival functions and a bivariate copula. Since a survival copula is a great deal of flexibility in modelling bivariate survival data, it provides an effective approach for understanding and modelling the dependent random variables and so the dependence structure. Survival copula deals with a lifetime data and is used for modelling and understanding the distributional structure. In survival studies, the researcher can come across censored survival data. In this study, we consider modelling and analyzing the bivariate survival data in the presence of right censoring using Archimedean copula functions. We use Emura et al. (2010) goodness-of-fit testing procedure for the model selection. Throughout the model selection procedure, we obtain the goodness-of-fit statistics for Gumbel, Frank and Clayton copula models. First, we examine the heart transplant data and model the dependence structure between waiting time for transplant and post-transplant survival time to see the co-movements of these variables. Second, we examine the diabetic retinopathy data and model the dependence between the survival times of the two eyes of the same patient in case of laser photocoagulation treatment. Finally, we use the survival hazard scenario approach to evaluate the probability of exceeding some critical layers. We develop R code to implement the study.