Sinyalize kavşaktan harekete geçen taşıtların şerit değiştirme hareketlerinin incelenmesi
Examination of lane-changing movements of vehicles departing from signalized intersection
- Tez No: 646849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED EMİN CİHANGİR BAĞDATLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞAKİR DOKUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Şerit değiştirme manevraları temelde Zorunlu Şerit Değişikliği (ZŞD) ve Keyfi Şerit Değişikliği (KŞD) olarak ayrılmaktadır. ZŞD, bir sürücünün varış noktasına ulaşmak için gerekli rotayı izleyebilmek amacıyla zorunlu olarak yaptığı şerit değiştirmedir. KŞD, sürücülerin daha iyi trafik koşullarında seyahat etmek için yapmış oldukları şerit değiştirme hareketidir. Mevcut ve komşu şeritteki trafik özellikleri, devamlı olarak sürücüleri KŞD yapmaya motive etmektedir. Bunun sonucunda trafikte çok sayıda KŞD hareketi gözlemlenmektedir. KŞD, farklı trafik koşullarında farklı karakteristiklere sahiptir. Bu nedenle KŞD hareketlerinin doğru bir şekilde modellenebilmesi için çeşitli trafik koşulları için ayrı ayrı ele alınması gerekmektedir. Bu çalışma sinyalize kavşaktan harekete geçen taşıtların KŞD hareketlerini incelemiştir. Yeşil ışığın yanması ile sinyalize kavşaktan harekete geçen bir çok taşıtın daha iyi trafik koşullarında seyahat etmek için yan şeride geçtiği gözlemlenmektedir. Bu safhada taşıtları şerit değişikliğine motive eden çok sayıda parametre bulunmaktadır. Bu çalışma, bu parametreleri keşfetmeye odaklanmış ve çok sayıda parametre incelenmiştir. Bunun için bir saha çalışması yapılarak veri toplanmıştır. Daha sonra, veri madenciliği yaklaşımlarından Apriori yöntemi kullanılarak şerit değiştirme hareketlerini etkileyen parametreler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lane-changing maneuvers can be classified into two distinct categories, which are Mandatory Lane-Changing (MLC) and Discretionary Lane-Changing (DLC). MLC is the lane-changing which is mandatory for a driver to track the route for a planned destination. DLC is the movement of changing lanes by drivers in order to travel in the better traffic conditions. DLC possesses different characteristics under different traffic conditions. Therefore, in order to model DLC moves in the correct manner, they need to be approached separately for various different traffic conditions. This study has examined the DLC moves of vehicles which have departed from a signalized intersection. It is observed that a large number of vehicles move to an adjacent lane in order to be able to travel under better traffic conditions, after departing from a signalized intersection when the traffic lights turn green. There are many parameters which motivate the vehicles to change lanes at this stage. This study has focused on discovering these parameters. Data has been collected through field work for this purpose. Thereinafter, the parameters affecting lane-changing moves have been examined using Apriori method, which is one of the data mining approaches.