Vergi Usul Kanunu ile Türkiye Muhasebe Standartları/Türkiye Finansal Raporlama Standartları değerleme ölçüleri arasındaki farklılıklar
Tax Procedures Law with accounting standards in Turkey / Turkey summary financial reporting standards differences between dimensions
  1. Tez No: 646865
  2. Yazar: DURMUŞ ERDEM ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle çeşitlenen ve farklılaşan ülkemizdeki ekonomik faaliyetler muhasebe ve finansal raporlama işlemlerinde de dünya ile uyumlu bir dilin kullanılması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu anlamda tüm dünyada kabul gören Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'na uyum sağlama çalışmaları son yıllarda hız kazanmıştır. Bu noktada, 14.02.2011 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile 1956 yılından bu yana uygulanan eski kanun yürürlükten kaldırılmıştır. Öte yandan, şirketlerin muhasebe işlemlerini düzenleyen Vergi Usul Kanunu hükümlerinde bir değişikliğe gidilmemiştir. Yeni TTK kapsamında kurulan Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK), 6102 sayılı TTK'dan aldığı yetki ile; tüm işletmelerin defter ve kayıtlarını VUK hükümlerine uygun bir şekilde yapmalarına, denetime tabi şirketlerin ise ek olarak bağımsız denetim firmalarının yaptığı denetimlerde VUK hükümlerine uygun hazırlanan tabloları TMS'ye uygun hale getirmelerine hükmetmiştir. Bugüne kadar VUK hükümlerine uygun olarak hazırlanan mali tablolar üzerinden yapılan değerlendirmelerin bundan sonra TMS'ye uygun mali tablolara göre yapılacaktır. Uzun vadede tüm işletmelerin TMS'ye uyumlu mali tablo hazırlayacağı düşünülürse bu yeni durumun değerleme sürecini etkileyeceği açıktır. Bu çalışmada VUK ve TMS/TFRS'nin ortaya koyduğu değerleme yöntemleri arasındaki farklar ve bu farkların firmalar üzerindeki muhtemel etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of globalization, diversification of economic activities in the world, merging of economic boundaries and also tough competitiveness in international trade leads to use a common language in accounting and financial reporting process. In this case, to adapt this process Turkey published Turkish Commercial Code No:6102 (TTK) on February 14th 2011 in the Official Gazette so the old law that in force since 1956 has been repealed. On the other hand VUK that regulates accounting policy has not been changed. The valuation of economic enterprises is carried out in accordance with the financial statements prepared in accordance with the provisions of the VUK.At present some companies, like publicly traded companies, already have to prepare financial statements in accordance with TMS. In the long term many firms will have to adapt new Turkish Commercial Code. However public authority within the framework of the rules set by themselves targets to make firms to pay maximum tax. On the other hand, TMS aims to give initiative to users about the preparation of the most actual financial statements that shows the financial status of the firms. New Turkish Commercial Code leads to be aware of implementation differences between VUK and TMS. In this study, the differences between the valuation methods of VUK and TMS/TFRS and the possible effects of these differences on firms were investigated.