Modern dönemde iki farklı yöntem: Farancis Bacon ve René Descartes
Two different methods in the modern period: Francis Bacon and René Descartes
- Tez No: 646869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTSİ KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
On Beşinci Yüzyıl'dan itibaren yavaş yavaş kendini göstermeye başlayan modern düşüncenin, 'hakikate giden yol' veya 'hakikate götüren metot' olarak sunduğu şey, bilim olmuştur. Bu bağlamda yine İlkçağ ve Ortaçağda hâkim olan klasik dünya görüşlerinin yıkılışları da artan bilimsel faaliyetler sonucundadır. Bu anlamda bilim döneminin otoriter gücü haline gelmektedir. Bu dönem felsefesi de kendisine bir yer bulma çabası ile bilimsel faaliyetlerden etkilenmiştir. Bilimden hareketle felsefi bir metot kullanma girişimleri modern düşüncenin öncüleri olan Francis Bacon ve Rene Descartes de açık bir şekilde görülmektedir. Söz konusu olan her iki filozofunda doğru bilgiye ulaşmak için doğru bir yöntem bulma çabaları kendi zamanlarının şartlarına göre oldukça değerli bulunur. Bu yenidünya görüşünü en iyi anlayanlardan birisi olarak kabul edilen Bacon'ın deneyci görüşleri ile modern felsefenin kurucu babası olarak tanınan Descartes'in akılcı metodu felsefe açısından oldukça önemli girişimler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada da Bacon'un deneyci yaklaşımı ve Descartes'ın akılcı metodunu oluşturan temel unsurlar ortaya konulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thing offered as“the path to truth”or“the method to the truth”by the modern throught, which has gradually manifest itself since the Fifteenth Century, is science. In this context, collapses of the classical worldviews, which were dominant in the first and middle ages, were the result of the increasing scientific activites. In this sense, science becomes the authoritarian power of the period. With the aim of finding a position for itself, Philosophy of this period was also affected by science. Attempts to employ a particular method to be in accord with science are clearly seen in Francis Bacon and René Descartes, which are the pioneers of modern thought. The efforts of both philosophers to find the true method to get true knowledge are considered quite valuable according to the conditions of their times. Empiricist views of the Bacon, who is regarded as one of the most perceivers of the new Worldview, and rationalist methodology of Descartes, who is known as a founding father of the modern philosophy, are crucial attempts in terms of the philosophy. This study aims to reveal the main factors constituting the empiricist approach of Bacon and rationalist methodology of Descartes.