Evaluation of dopamine signaling in the rat ventromedial striatum for varying reward proximity
Sıçan ventromedial striatumunda değişen ödül yakınlığı için dopamin işaretinin değerlendirilmesi
- Tez No: 646892
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KOCATÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyofizik, Biyomühendislik, Science and Technology, Biophysics, Bioengineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dopaminerjik nöronlar, ödül aracılı öğrenme ve motor kontrolde önemli bir rol oynar. Bu çalışmada, sıçana görünür ve farklı gezinişlerle ödül getiren robotik bir eyleyicinin hareketi sırasında ventromedial striatum veya akkumbens çekirdeğindeki dopamin derişimindeki geçici değişiklikleri inceledik. Çalışmamızın amacı ödülün uzamsal yakınlığı ile ventromedial striatumdaki dopamin konsantrasyonu arasındaki ilişkiyi belirlemekti. Dopamin konsantrasyonundaki değişiklikleri bir saniyeden daha az zamansal çözünürlükle izlemek için iki Wistar sıçanın ventromedial striatumuna tek taraflı ve kronik olarak karbonfiber mikroelektrot implante ettik ve geliştirdiğimiz hızlı tarama döngüsel voltametri sistemini kullanarak kayıtlar gerçekleştirdik. Sıçanların davranışsal görevlere ilgisini çekmek için beklenmedik zamanlarda verilen ödüller ve araçsal koşullardırma yöntemi kullanıldı. Temel bileşen regresyonu kullanılarak elde edilen veriler üzerinde çevrimdışı analiz gerçekleştirildi. Beklenmedik ödülün verilmesi sırasında dopamin konsantrasyonunda anlık bir artış Sıçan-1 için 20.96 ± 7.0 nM ve Sıçan-2 için 29.46 ± 8.1 nM olarak ölçüldü (n = 15 deneme). Sıçanların ödül almak için bir delikten burnunu uzattığı aletsel koşullandırma denemeleri sırasında dopamin konsantrasyonundaki ani artış Sıçan-1 için 29.1 ± 9.1 nM ve Sıçan-2 için 58.43 ± 11.9 nM olarak gerçekleşti (n = 15 deneme). Ödül taşıyan robotik eyleyici hareketleriyle yapılan deneylerde robotik aktüatör ödül alanına yaklaştıkça dopamin derişimi artışı gözlemlendi. Robotik aktüatörün değişen yörüngeleri sırasında dopamin derişiminde dalgalanmalar gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Dopaminergic neurons play an important role in reward-mediated learning and motor control. In this work, we studied the transient changes in dopamine concentration in the ventromedial striatum (VMS) or nucleus accumbens (NAcc) during movement of a robotic actuator which is visible and brings reward to the rat through different trajectories. The goal of our work was to identify the relationship between the spatial proximity of the reward and the dopamine concentration in the VMS. In order to monitor the changes in dopamine concentration with subsecond temporal resolution, we chronically implanted two Wistar rats with carbonfiber microelectrodes in the ventromedial striatum (VMS) unilaterally and performed recordings using the fast-scan cyclic voltammetry (FSCV) system we developed. Presentation of unexpected reward and instrumental conditioning was used for engaging the rats with the behavioral tasks. Offline analysis was performed on the acquired data using principle component regression (PCR). During presentation of unexpected reward, a phasic increase in dopamine concentration was measured as 20.96 ± 7.0 nM for Rat-1 and 29.46 ±8.1 nM for Rat-2 (n = 15 trials). During instrumental conditioning in which rats performed a nose poke through a hole for delivery of reward, the phasic increase in dopamine concentration was 29.1 ± 9.1 nM for Rat-1 and 58.43 ± 11.9 nM for Rat-2 (n= 15 trials). In experiments with reward carrying robotic actuator movements, an increase in dopamine concentration was observed as robotic actuator approaches toward the reward area. Fluctuations in dopamine concentration were observed during varying trajectories of the robotic actuator.