Parkinson hastalığında dopamin agonistleri ile değişen kronotiplerin dürtü kontrol bozuklukları üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of effects of changing chronotypes wi̇th dopamine agonists on impulse control disorders in parkinson's disease
- Tez No: 755682
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÖZBEY
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu çalışma, Parkinson hastalığında dopamin replasman tedavisi ile oluşabilecek dürtü kontrol bozukluklarının kronotipler, kullanılan ilaçlar, uyku ve yaşam kalitesi ile ilişkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç\Yöntem: Dopamin replasman tedavisi alan Parkinson hastaları (n=132) dürtü kontrol bozuklukları, sabahçıl-akşamcıl olma durumları, depresyon, gündüz uykululuk, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi açısından değerlendirildi. Hastaların demografik verileri ve farmakolojik tedavileri de kaydedildi. Bulgular: Erkek cinsiyette, sigara ve alkol kullananlarda dürtü kontrol bozukluğu sıklığı daha yüksekti. Ara-akşamcıl kronotipi olan bireylerde kompulsif cinsel davranış bozukluğunun daha yaygın olduğu belirlendi. Parkinson hastalarında dürtü kontrol bozukluklarının sıklığı ile uyku kalitesi, gündüz uyku hali ve yaşam kalitesi arasında fark olmadığı görüldü. Sonuç: Parkinson hastalarında dopamin agonistlerinin kullanımına bağlı gelişebilecek dürtü kontrol bozuklukları ve sirkadiyen ritim değişiklikleri bir kısır döngünün ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu tez çalışmasından elde edilen sonuçların daha geniş hasta popülasyonlarında yapılan çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aims to investigate the relationship between impulse control disorders that can occur with dopamine replacement therapy in Parkinson's disease with chronotypes, drugs used, sleep, and quality of life. Material\Methods: Patients with Parkinson's disease (n=132) who received dopamine replacement therapy were evaluated for impulse control disorders, morningness-eveningness, depression, daytime sleepiness, quality of life, and sleep quality. Demographic data and pharmacologic treatments of the patients were also recorded. Results: The frequency of impulse control disorders was higher in the male gender and among those who used cigarettes and alcohol. It was determined that compulsive sexual behavior disorder was more common in individuals with intermediate-evening chronotype. It was observed that there was no difference between the frequency of impulse control disorders and sleep quality, daytime sleepiness, and quality of life in Parkinson's patients. Conclusion: Impulse control disorders and circadian rhythm changes that may develop due to the use of dopamine agonists in Parkinson's patients may lead to an emerging vicious circle. The results obtained from this thesis study need to be supported by studies conducted in larger patient populations.