Yetişkin bireylerde TAS1R2 ve dopamin D2 reseptör (DRD2) gen polimorizmleri ile beslenme durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
An evaluation of the relationship between TAS1R2 and dopamine d2 receptor (DRD2) gene polymorphisms and nutritional state in adults
  1. Tez No: 654483
  2. Yazar: SANİYE SÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFSUN KARABUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışma, Türk sağlıklı yetişkin bireylerde TAS1R2 (rs12033832) gen ve DRD2 (rs1800497, rs6277) gen polimorfizmi ile tatlı tat algısı, beslenme alışkanlıkları ve besin tüketim durumu, özellikle karbonhidrat alımı, vücut bileşimi ve kan lipit profili arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Eylül 2019- Mart 2020 tarihleri arasında Ankara ilinde yaşayan sağlıklı 70'i erkek (%46,4) ve 81'i kadın (%53,6) olmak üzere toplam 151 kişi (19-45 yıl; 25,8±4,25 yıl) üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya katılmaya kabul eden bireylerin içleme kriterlerine uygunluklarını değerlendirmek için ön değerlendirme formu (ilaç kullanımları, tat duyusu kaybı vb.) ve yeme tutum testi (EAT26) uygulanmıştır. Çalışma her birey için iki farklı günde iki aşamada gerçekleştirilmiş olup tüm aşamalar bir hafta içinde tamamlanmıştır. İlk aşamada bireylerin antropometrik ölçümleri alınmış ve kan biyokimyasal analizleri (insülin, açlık kan glukozu gibi) ile genetik analizlerin yapılabilmesi için sekiz saatlik açlık kan örnekleri toplanmıştır. Ayrıca bu aşamada genel anket formu, üç günlük besin tüketim kaydı ile şeker ve şekerli besinler tüketim sıklık formu araştırmacı tarafından uygulanmıştır. İkinci aşamada ise tatlı tat eşik testi ve tatlı tat eşik üstü testleri laboratuvar ortamında yapılmış ve üç günlük besin tüketim kayıtları kontrol edilerek geri alınmıştır. Bireylerin TAS1R2 (rs12033832) ve DRD2(rs1800497; rs6277) gen genotiplerine göre diyet günlük enerji ve makro besin ögesi alım miktarları ile tatlı tat eşik ve eşik üstü değerleri arasında fark yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between TAS1R2 (rs12033832) gene and DRD2 (rs1800497, rs6277) gene polymorphism and sweet taste perception, dietary habits and food consumption status, especially carbohydrate intake, body composition, and blood lipid profile in Turkish healthy adults. The study was conducted between September 2019 and March 2020 in a total of 151 individuals living in Ankara, Turkey [(19-45 years; 25.8 ± 4.25 years), 70 males (46.4%) and 81 females (53.6%)]. A pre-evaluation form (drug use, loss of sense of taste, etc.) and eating attitude test (EAT26) were used to evaluate the eligibility of the individuals who accepted to participate in the study. The study was carried out in two stages on two different days for each individual, and all stages were completed within a week. In the first stage, anthropometric measurements of the individuals were taken and eight-hour fasting blood samples were collected for blood biochemical analysis and genetic analysis. In addition, at this stage, the general questionnaire form, three-day food consumption record and sugar/sugary foods consumption frequency form were administered. In the second stage, sweet taste threshold and suprathreshold tests were carried out in the laboratory and three-day food consumption records were checked. According to TAS1R2 (rs12033832) and DRD2 (rs1800497; rs6277) gene genotypes of the individuals, there was no difference between dietary daily energy and macronutrient intakes and sweet taste threshold and suprathreshold values (p> 0.05).