Bernsteın-chlodowsky operatörlerinin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of bernstein-chlodowsky operators
  1. Tez No: 646903
  2. Yazar: ERGÜN KAŞIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölümde tez çalışmasında kullanılan bazı temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde yeni tip ağırlıklı bir süreklilik modülü verilmiş ve yaklaşım hızını veren teoremler ifade edilmiştir. Dördüncü bölümde ise lineer pozitif operatörler araciliğiyla düzgün ağırlıklı yaklaşım, için uygun ağırlıklı uzaylarda incelenmiştir. Son bölüm ise tartışma ve sonuç için ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first part is reserved for introduction. In the second part, some basic concepts used in the thesis are given. In the third section, using the new type-weighted modulus of continuity, the approximation estimates are defined and some properties are given. In the fourth section, the uniform convergence of linear pozitif operators are examined on suitable weighted spaces. The last section is reserved for discussion and conclusion.