Yüksek mertebeden fark denklemlerinin çözümlerinin salınımlılığı
Oscillation of solution of higher order difference equations
  1. Tez No: 646921
  2. Yazar: BAHRİ BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında amaç; yüksek mertebeden fark denklemlerinin çözümlerinin salınımlılığı hakkında bilgi vermektir. Tez, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde gerekli temel tanımlar ve kavramlar sunulmuştur. Üçüncü bölümde, birinci mertebeden gecikmeli fark denklemlerinin çözümlerinin salınımlılığı incelenmiştir. Dördüncü bölüm monoton olmayan argümanlı yüksek mertebeden gecikmeli fark denklemlerinin çözümlerinin salınımlılığı ile ilgilidir. Son bölümde ise; yüksek mertebeden fark denklemlerinin çözümlerinin salınımlılığı ve salınımlı olmayan çözümleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to give information about the oscillation of the solutions of higher order difference equations. This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to introduction. In the second chapter, necessary basic concepts and definitions are presented. In the third chapter, the oscillation of solutions of first order delay difference equations are investigated. Fourth chapter, deals with oscillation of solutions of higher order delay difference equations with non-monotone arguments. In the last chapter, oscillation and non oscillating solutions of higher order difference equations are studied.