Milli Korunma Kanunu ve İzmir Vilayeti'nde uygulaması (1940-1946)
National Protection Law and its implementation in İzmir (1940-1946)
  1. Tez No: 64695
  2. Yazar: TANER BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENGİN BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Law, History, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
ÖZET: II. Dünya Savaşı, etkileri ve sonuçlan itibariyle insanlık tarihinin bugüne kadar gördüğü, tahribatı en yüksek savaştır. Böylesine büyük bir savaşın beraberinde getireceği tahribatı en aza indirmek için ülkeler her alanda yeni ve programlı tedbirler almak zorunda kalmışlardır.“Savaş ekonomisi”olarak adlandırdığımız bazı uygulamalar ile ortaya çıkan olumsuzlukları minimize edecek olağanüstü koruyucu tedbirler alınmıştır. E. Dünya Savaşı'na fiilen katılmamış olsa da, savaş tehlikesini çok yalandan hissetmiş olan Türkiye de, savaş ekonomisi uygulamasına geçmiştir. Sadece ekonomik alanda değil, sivil savunma, askerî, sosyal v.b. bir çok alanda çok sıkı tedbirler alınmak zorunda kalınmıştır. Bir milyon genç nüfus askere alınmış, böylece üretimde azalma ve tüketimde artış yaşanmıştır. H Dünya Savaşı 'nın yaratmış olduğu bütün olumsuzluklardan ülke ekonomisinin korunması için Millî Korunma Kanunu (MKK), 18 Ocak 1940 'ta kabul edilerek 26 Ocak 1940'ta yürürlüğe girmiş ve 19 Şubat 1940'ta uygulanmaya başlamıştır. Bu bağlamda çalışmamızın temel amacı MKK'nın kabul edilme nedenleri, süreci, yapılan yeni düzenlemeleri ve savaş dönemine denk gelen 1940-1946 yıllan arasında İzmir Vilâyeti ölçeğinde uygulama sonuçlarını tespit etmektir. Kaynak taraması ve temini aşamasında arşiv belgelerine, resmî yayınlara ve dönemin basınına yer verilmesine özen gösterilmiştir. Çalışmamızın sının olan 1946 Temmuzu'na kadar MKK, beş kez değiştirilmiş ve uygulanması için yaklaşık 650 tane kararname çıkarılmıştır. MKK'nın İzmir'de uygulanmasının sonuçlan Türkiye'de elde edilen sonuçlardan farklı olmamıştır. Söz konusu yıllar arasında iktidarda olan Refik Saydam ve Şükrü Saraçoğlu Hükümetleri döneminde, Kanun'un uygulanmasıyla varılmak istenen hedefe ulaşılamamıştır. Genel uygulamalar dışında, İzmir'e özel uygulamaları içeren kararname sayısı yok denecek kadar azdır. Uygulama sonucunda köylü ve kentli yoksul kesim mağdur edilirken, tüccar sınıfı etkilenmemiştir. Türkiye'de olduğu gibi İzmir'de de MKK başarıya ulaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ; The Second World War is the most devastating one in its affects and results the humanity has faced so far in the world history. All countries in order to reduce to the minimum the damages such a war would inflict upon themselves had to take new and programmed precautions in all areas. To minimize, thereafter, some of the negative effects arising from the implementation of so-called“war economy”extraordinary protective measures had to be taken. Although not a party in the Second World War, Turkey did also start implementing war economy having felt that the threat of war was too close to ignore. Thus, the most stringent measures had to be taken not only in matters of economy, but also in civil defense, military, social and other areas. After one million adults were drafted, the production level decreased and consumption level increased. In order to protect the national economy from all the adverse effects of the Second World War, the“National Protection Law (NPL)”was legislated on 18 January 1940, to be effective on 26 January 1940, and its implementation began on 19 February 1940. In this context, the central purpose of this research is to analyze the reasons for and the processes of the legislation of the NPL, to study those new regulations themselves, and to identify the consequences resulting from their implementation within the province of Izmir between 1940 - 1946, the war years. In doing this, we have taken extra care to include archival sources, official documents, and the press of the day while conducting this research. Until July 1946, where we end our study, The NPL was modified five times and approximately 650 governmental decrees were passed until July 1946, the end of the period covered in this study. The consequences resulting from the implementation of the NPL for Izmir, was no different from that of Turkey as a whole. For the period covered in this work, which corresponds to the Refik Saydam and Sukru Saraçoğlu governments, the target aimed by the law was not attained. There are hardly any decrees issued specifically for Izmir, except from those which had a general applicability for the whole country. As a result of its implementation, the merchant class was not affected; however, the poor in both the urban and the rural areas were the ones that suffered. The NPL was thus unsuccessful in Izmir as it was not in Turkey as a whole.