Küçük ve orta ölçekli işletmelerde sratejik yönetim
Strategical management at small and medium size firms
- Tez No: 64696
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA TÜRENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomiye yaptıkları katkının daha da arttırılması ve varlıkların sürdürebilmeleri bulundukları ekonomik ortamla uyumlu uyumlu faaliyet gösterebilmelerine bağlıdır, küçük ve ortaölçekli işletmelerin çevreye uyum sağlama faaliyetlerini gerçekmeştirebilmesi için kullanabilecekleri yöntemlerden biri de stratejik yönetim düşüncesidir. Stratejik yönetim düşüncesi genel yönetim sürecinden farklı bir süreç olmayıp işletmeyi daha çok gelecek ve çevre konularıyla ilgili bir halde faaliyetlerini sürdürmesini amaçlayan bir yönetim düşüncesidir. Stratejik yönetim düşüncesi, işletmelerin mevcut ekonomik ortama uyum sağlamalarını, gelecek ile ilgili konularda eksik bilgi ile karar almaşım ve rekabet gücünü arttırmaya yönelik daha çok büyük işletmelerce uygulanan bir yönetim düşüncesidir. Değişime uyum sağlamaya müsait yapılarıyla küçük ve ortaölçekli işletmeler daha çok büyük işletmeler tarafından kullanılan bu yönetim düşüncesini uygulamada büyük işletmeler nazaran daha başarılı olacakları ve uygulamak zorunda oldukları açıktır. Yaptığımız teorik araştırmalar sonucu ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli işletmelerde hemen hemen uygulanmayan stratejik yönetim düşüncesinin, bu işletmelerin mevcut ekonomik ortama uyum sağlama ve gelecek ile ilgili beklentilerini gerçekleştirebilmesi açısından uygulanması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The contribution! to the national economy of medium and small enterprises can be further increased and their survival can be secured if they can conduct them selves in accordance with the prevailing economic conditions. One of the instruments that the Medium and Small Size Enterprises (MSSE) make use of in adapting themselves to the economic environment is the CONCEPT OF STRATEGICAL MANAGEMENT. The Concept of Strategical Management is not a process totally different from the general process of management It is a managerial concept aimed at securing the continuation of the business in harmony with the present and future environmental circumstances. The Concept of Strategical Management is more employed by the larger firms with the aim of securing a better adaptation with the current economic conditions as well as securing an ability to make decisions for the future with inadequate data. It is also used for strengthening competitivity. It is obvious that the MSSE, with their structures suitable for immediate adaptation with changed conditions, should be more successful in employing this management concept, customarily used by bigger companies; it is allso obvious that they are bound to use it. The result of the theoretical research work carried out by us shows that the MSSE must immediately employ this method of management if they are to be successful and survive, in satisfactory adaptation with the current situation and satisfy their expectations.