Biyokütleden aktif karbon üretimi ve aktif karbonun katalizör destek maddesi olarak kullanılması
Activated carbon production from biomass and use of activated carbon as catalyst support material
  1. Tez No: 646950
  2. Yazar: ERKİN İSMET ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN TEZCAN ÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, biyokütle kaynağı olarak seçilen iğde çekirdeği ve hurma çekirdeğinden kimyasal aktivasyon ve proliz yöntemiyle aktif karbon üretimi gerçekleştirilmiştir. Yavaş piroliz deneyleri sabit yataklı reaktörde, inert azot gazı atmosferinde, KOH kullanılarak, 500oC, 600oC, 700oC' de, 1/1 ve 2/1 emdirme oranlarında, 48 saat emdirme süresinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen aktif karbonlar BET analizleri yapılarak karakterize edilmiştir. Kütlece 1/1 ve 2/1 oranında doyurulmuş, 700oC' de işlem görmüş olan aktif karbonların yüksek yüzey alanına sahip olduğu görülmüştür ve bu aktif karbonlar katalizör destek maddesi olarak kullanılmıştır. Aktif karbon desteği üzerine kütlece %20 ve %40 oranlarında 12-tungstofosforik asit sezyum tuzu (Cs/TPA) yüklenmiştir. Cs/TPA ile yüklenmiş aktif karbonların BET, SEM, SEM-EDX, XRD, FT-IR, piridin FT-IR analizleri yapılarak karakterizasyonu gerçekleştirilmiş ve sonuç olarak Cs/TPA' nın aktif karbon üzerine tutunduğu saptanmıştır. Çalışma sonucunda biyokütle kaynağından yüksek yüzey alanlı aktif karbonların üretilebildiği ve bu aktif karbonların katalizör destek maddesi olarak başarı ile kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, activated carbon was produced from Elaeagnus and Phoenix dactylifera seeds which are used as biomass sources by chemical activation and pyrolysis method. Slow pyrolysis experiments were carried out in a fixed bed reactor using an inert nitrogen atmosphere, at 500oC, 600oC, 700oC with 1/1wt and 2/1wt KOH impregnation rates and 48 hours of impregnation time. The activated carbons obtained were characterized by BET analysis. It has been observed that activated carbons impregnated at 1/1 and 2/1 ratio by mass and processed at 700oC had the high surface areas. These activated carbons were used as catalyst support materials. 20% and 40% by mass of 12-tungstophosphoric acid cesium salt (Cs/ TPA) were loaded on the activated carbon as a support material. The characterization of loaded activated carbons with Cs/ TPA was carried out by BET, SEM, SEM-EDX, XRD, FT-IR, pyridine FT-IR analyzes. As a result, it was seen that Cs/ TPA was adsorbed by the activated carbon. As a result of the study, it can be concluded that activated carbons with high surface area can be produced from the biomass source and these activated carbons can be successfully used as catalyst support materials.